Miasto dofinansuje renowacje kolejnych poznańskich zabytkówUM Poznań

Miasto dofinansuje renowacje kolejnych poznańskich zabytków

Orzech
Orzech
REKLAMA

Miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają pieniądze na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Wszystkie budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.

– Dzięki dotacjom przyczyniamy się do ochrony i zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. W tym roku na ten cel zagwarantowana została kwota w wysokości 1,3 mln zł. Złożono 27 wniosków. Do realizacji rekomendowaliśmy 11. Przy ocenie dokumentów analizowaliśmy rangę obiektów, stan zachowania oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac przy danym budynku, a także wysokość pozostałych dofinansowań pozyskanych przez inwestorów – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Dzięki dotacji w wysokości 200 tys. zł będzie można przeprowadzić kolejne prace przy kamienicy na rogu ulic F. Roosevelta i Zacisze. To budynek należący do secesyjnego zespołu obiektów wzniesionych po 1905 r. na Jeżycach. Tym razem blask odzyska jego elewacja boczna.

Dawna świetność zostanie przywrócona także dwóm secesyjnym obiektom na Łazarzu. Dotacja w wysokości 135 tys. zł pozwoli na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich jednej z elewacji budynku na rogu ul. Matejki i ul. Grottgera. Z kolei za 70,1 tys. zł będzie można przeprowadzić renowację bogato zdobionej frontowej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22.

Trzy dotacje w wysokości 50 tys. zł każda umożliwią kontynuację renowacji oryginalnej stolarki okiennej w kamienicy przy ul. Mielżyńskiego 27/29, gdzie mieści się siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Stawnej 10, a także w kamienicy przy ul. Woźnej 7/8 i 9.

REKLAMA

Dzięki dotacji w wysokości 125 tys. zł prace będą także kontynuowane w kamienicy przy ul. Wodnej 22. Wykonany zostanie remont dachu.

Najniższa w tym roku dotacja w wysokości 4,9 tys. zł pozwoli odzyskać blask drzwiom wejściowym w zabytkowej kamienicy przy ul. Wyspiańskiego 15, która przeszła kompleksowe prace konserwatorskie dzieki miejskiemu wsparciu w 2023 roku.

Grupą obiektów, do której trafi dofinansowanie, są również najważniejsze zabytki sakralne. 290 tys. zł pomoże w przeprowadzeniu prac konserwatorskich przy zabytkach w kościele przy ul. Franciszkańskiej. Chodzi m.in. o renowację najcenniejszego obiektu, czyli barokowego ołtarza Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej, w której wyremontowany zostanie oryginalny obrotowy mechanizm umożliwiający zmianę pozycji kolumn oraz obrazów. Dotacja w wysokości 250 tys. zł pozwoli na kontynuację remontu konserwatorskiego (elewacja południowa nawy głównej) kościoła przy ul. Garbary, prowadzonego przy wsparciu miasta od 2015 r. Z kolei 75 tys. zł wesprze prace remontowe przy kopule kościoła oo. karmelitów bosych pw. św. Józefa przy ul. Działowej.

Źródło: UM Poznań

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA