Wrocław: Miasto remontuje zabytkowe kamienice na Nadodrzufot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Miasto remontuje zabytkowe kamienice na Nadodrzu

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wykonawców przebudowy trzech XIX-wiecznych budynków przy ulicy Henryka Pobożnego udało się wyłonić za trzecim razem. Prace obejmą m.in. remont mieszkań, docieplenie ścian oraz montaż instalacji centralnego ogrzewania. Koszt wyniesie prawie 2 mln zł.
Zarząd Zasobu Komunalnego rozstrzygnął trzy przetargi na przebudowę kamienic przy ul. Henryka Pobożnego, pod nr 24 (18 października), 3 (25 września) i 5 (17 września). We wszystkich przypadkach była to trzecia próba wyłonienia wykonawcy. Prace zrealizują w nich odpowiednio Zakład Ogólnobudowlany E. Bardadyn za 641 tys. zł brutto (miasto chciało wydać 543 tys. zł), Zomer Sp. z o.o. za 648 tys. zł (zamiast 627 tys. zł) i Mert Jerzy Saprun za 444 tys. zł (o 41 tys. zł więcej, niż zakładali urzędnicy). W pierwszych dwóch przypadkach spółki zaoferowały sześcioletnią gwarancję, a w trzecim – pięcioletnią. Prace mają się zakończyć w ciągu 6 miesięcy od dnia podpisania umowy.
fot. Mariusz Bartodziej
Zakres prac we wszystkich kamienicach jest taki sam. Zwycięskie firmy docieplą ściany w lokalach, wykonają instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz zamontują w łazienkach i kuchniach niezbędne urządzenia sanitarne. Projekty przygotowane przez pracownię Modern Studio Architektury zakładają docelowo jeszcze m.in. remont dachu i schodów, malowanie ścian i sufitów oraz renowację drzwi.
fot. Mariusz Bartodziej
Przebudowywane kamienice powstały pod koniec XIX wieku. Wszystkie znajdują się w rejestrze zabytków jako zespół rejonu placu św. Macieja. Najwięcej mieszkań, 14, znajduje się w sześciokondygnacyjnym (w tym piwnica i poddasze) budynku przy Henryka Pobożnego 24. Najmniej, 10, w kamienicy pod nr 5, o takiej samej liczbie pięter. Przy Henryka Pobożnego 3 mieści się siedmiokondygnacyjny (w tym piwnica i strych) budynek z 12 mieszkaniami i 2 lokalami użytkowymi.
REKLAMA
fot. Mariusz Bartodziej

Kompleksowe renowacje też są prowadzone

Miasto prowadzi także remonty kamienic w szerszym zakresie. W sierpniu pisaliśmy o budynku przy ul. Kurkowej, który wpierw doczekał się nowej elewacji, a teraz są prowadzone prace w jego wnętrzu.
fot. Jan Augustynowski
Natomiast w maju donosiliśmy, że wypięknieją również kamienice przy ul. Wyszyńskiego. Magistrat musiał dołożyć kilka dodatkowych milionów złotych, by wyłonić wykonawców.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA