Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: Polska jest stroną poszkodowaną ws. zmowy cenowej

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: Polska jest stroną poszkodowaną ws. zmowy cenowej

graviteo
REKLAMA

Polska  jest  stroną  poszkodowaną,  a  wobec osób które mogły dopuścić się czynów  niezgodnych  z  prawem toczy się postępowanie prokuratorskie, które zakończy wyrok sądowy - stwierdza w swoim komunikacie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej informują:


To  polskie instytucje powołane do kontroli wykryły działania o charakterze przestępczym przy trzech przetargach prowadzonych przez GDDKiA.

Kontrole  unijnych  instytucji  audytowych,  w  tym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego,  które wcześniej badały postępowania przetargowe dla tych inwestycji nie wykryły żadnych uchybień. Zmowy cenowe, czyli działania o charakterze przestępczym mogły być wykryte dzięki  działaniom instytucji kontrolnych  wyposażonych w  odpowiednie instrumenty i uprawnienia śledcze.

Ministerstwo  Rozwoju  Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki   Morskiej   o   prowadzonych   działaniach   organów śledczych poinformowały Komisję  Europejską już w 2010 roku i od tego czasu są prowadzone czynności zmierzające do wyjaśnienia sytuacji.

Komisja  Europejska  wstrzymała  refundację płatności opiewających na kwotę 3,5 mld zł. Podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na zmowie cenowej, która mogła  mieć  wpływ  na  wynik postępowania przetargowego, dotyczy jednego projektu. Wartość kontraktu  w  tym  projekcie, objętego postępowaniem prokuratury, wynosi 608,2 mln zł, w tym wkład UE to ok. 517 mln zł. Dlatego  decyzja Komisji Europejskiej jest niezrozumiała i nieadekwatna do skali potencjalnych nieprawidłowości.

Kwota  podawana  przez  urzędników  europejskich  to wartość pozostałych do rozliczenia projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Strona  polska  nie przesyłała jeszcze do KE związanych z nimi faktur, więc żadne inne płatności nie zostały wstrzymane. Projekty  drogowe  są  w  dalszym ciągu  realizowane,  a GDDKiA na bieżąco rozlicza się z wykonawcami.

Polska  jest  stroną  poszkodowaną,  a  wobec osób które mogły dopuścić się czynów  niezgodnych  z  prawem toczy się postępowanie prokuratorskie, które zakończy wyrok sądowy.

REKLAMA


źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA