Modernistyczny biurowiec ZETO w centrum Wrocławia ma nowego właściciela HEA Sp. z o.o.

Modernistyczny biurowiec ZETO w centrum Wrocławia ma nowego właściciela

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
Biurowiec ZETO
adresWrocław, Ofiar Oświęcimskich 7/13
projektantMiastoprojekt Wrocław
REKLAMA

Jedna z ikon architektonicznych powojennej architektury Wrocławia, modernistyczny biurowiec dawnych Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO ma nowego właściciela. Budynek zbudowano w latach w latach 1967-1969 według projektu wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich. ZETO to jedna z ostatnich pamiątek po czasach, kiedy Wrocław był wielkim centrum komputerowym.

Zlokalizowany przy ul. Ofiar Oświęcimskich, kilkadziesiąt metrów od wrocławskiego Rynku i Placu Solnego biurowiec ZETO miesiącami szukał kupca. Stał pusty, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Daniel Gibski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie zgadzali się na jego wyburzenie. Konserwator w celu ochrony ZETO wpisał obiekt do rejestru zabytków. Pojawiła się szansa, że do słynnego ZETO znów wróci do życie.

Nowym właścicielem tego modernistycznego budynku została firma HEA Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. To spółka z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej i branży nieruchomości. Oferuje domy, szeregówki i mieszkania na sprzedaż, zajmując się kompleksowym prowadzeniem całego procesu inwestycyjnego.

Nowy właściciel szuka teraz najemcy, który będzie prowadził w ZETO jakąś działalność. – "Najstarsze centrum nowych technologii w Polsce, powstałe w powojennym modernizmie w całości do wynajęcia (na najbliższy rok)” – czytamy w ogłoszeniu firmy HEA.

Na razie nie wiadomo co powstanie w budynku ZET. Nowy właściciel prawdopodobnie czeka na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W marcu 2022 roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał budynek ZETO we Wrocławiu do rejestru zabytków. Decyzję o wpisie do rejestru po odwołaniu właściciela podtrzymało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w październiku 2022 roku. Jednak decyzja o wpisie ZETO do rejestru zabytków została uchylona przez Sąd Administracyjny w marcu 2023 roku. W lipcu 2023 roku złożono wniosek o pozwolenie na rozbiórkę ZETO.

Nowy właściciel na pewno będzie musiał współpracować z konserwatorem zabytków.

– "Z tym obiektem nie można dokonywać żadnych działań, nie można prowadzić żadnych prac konserwatorskich, robót budowlanych, a wręcz nawet podejmować żadnych działań, które mogą zmienić wygląd tego zabytku" – tłumaczy Daniel Gibski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

REKLAMA

GALERIE ZDJĘĆ:

Komentarz do inwestycji Biurowiec ZETO
Jakub Zazula
+8
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji Biurowiec ZETO
Jakub Zazula
+2
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji Biurowiec ZETO
Orzech
+3
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Jaka będzie dalsza przyszłość tego obiektu?

Budynek ZETO został wpisany do rejestru zabytków, a to nakłada obowiązki na jego aktualnego właściciela. Powinien on zapewnić jego utrzymanie w jak najlepszym stanie. Nie ma możliwości przebudowy, która zmieniłaby charakter budynku.

Może warto byłoby, żeby ZETO stało się ekskluzywnym biurowcem, z odnowionymi, oryginalnymi elewacjami.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Marcin Korczynski
Tem koszmar powinien być wyburzony a w jego miejsce postawiony budynek wpisujący się zabytkową architekturę Starego Miasta.
REKLAMA