Mrówkowce nie chcą dać o sobie zapomnieć

Mrówkowce nie chcą dać o sobie zapomnieć

Emmerson
REKLAMA
Jako mrówkowce określane są wielkie bloki, najczęściej wieżowce z poprzedniej epoki, które stanowią dom dla kilkuset mieszkańców. Najwięcej tego rodzaju budynków powstawało oczywiście jeszcze przed 1990 rokiem, w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku na typowych dla tego okresu betonowych blokowiskach z wielkiej płyty.

 

Można powiedzieć, że w tamtym czasie spełniły one swoje zadanie. Pozwalały, bowiem na zmniejszenie deficytu mieszkaniowego, dzięki czemu wielu Polaków z wyżu demograficznego mogło po raz pierwszy stać się posiadaczami własnego M. Aktualnie jednak lokale mieszkalne usytuowane w takich budynkach nie spełniają obecnych standardów i w coraz mniejszym stopniu pasują do dzisiejszych wymagań klientów, którzy szukają mieszkań o lepszym rozkładzie i funkcjonalności. Problemem jest tutaj zarówno wiek, jak i zastosowana technologia, co może przełożyć się chociażby na wymóg częstych remontów i napraw. Poza tym główną wadą tego typu obiektów jest nagromadzenie zbyt dużej liczby ludzi na relatywnie niewielkiej przestrzeni, co również negatywnie odbija się na warunkach mieszkaniowych.

 

REKLAMA

W związku z tym nie można się dziwić, że obecnie są one doceniane już tylko raczej przez pojedynczych miłośników tego rodzaju zabudowy, którzy zachwycają się ich masywną architekturą. Z kolei u większości Polaków budzą one nie najlepsze skojarzenia. Z tego względu również deweloperzy wolą dzisiaj unikać budowy obiektów o podobnych gabarytach. Wprawdzie można znaleźć również nowsze budynki o porównywalnych rozmiarach, jednak stanowią one raczej wyjątek niż regułę. Choć dzisiaj to cena odgrywa decydujące znaczenie, to firmy z branży starają się raczej nie ryzykować budowy typowych mrówkowców, nawet w niskiej cenie, gdyż mogłoby to później oznaczać problemy ze znalezieniem chętnych na zlokalizowane w nich mieszkania. Idąc tym tropem wolą oni postawić dwa mniejsze budynki obok siebie niż jeden większy.

 

Niestety obecnie zwłaszcza młodzi Polacy zmuszeni są nieraz wybierać mieszkania w takich blokach ze względów finansowych. Wobec tego można stwierdzić, że osiedla z wielkiej płyty i znajdujące się na nich mrówkowce przede wszystkim z braku alternatywy, będą zapewne towarzyszyć Polakom jeszcze przez długi czas.

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA