Kolejna wielka, niemiecka firma stawia na Polskę. Otto Group, znaczący gracz na niemieckim rynku e-commerce, poinformował o zamiarze zlecenia części swoich działań logistycznych firmom zewnętrznym. W ramach tej strategii Otto zainwestowało w budowę nowego centrum wysyłkowego w Polsce, z którego będą kompletowane i wysyłane zamówienia do klientów w Niemczech. Pracę w nim znajdzie na początek 1900 osób.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie. To pierwsza wybudowana dla firmy inwestycja w Polsce, a zarazem jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu projektów w portfolio grupy Hermes.
– „Województwo lubuskie ze swoją strategiczną lokalizacją i rosnącą infrastrukturą, staje się ważnym centrum dla branży e-commerce w Europie. Panattoni dostarczyło w tym regionie już ponad 730 000 m kw. powierzchni dla swoich klientów, a ponad 100 000 m kw. ma w planach. To połowa wolumenu powierzchni przemysłowej na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Cieszy nas, że Hermes Fulfilment docenił nasze realizacje i wybrał nas na partnera budowy swojego pierwszego centrum w Polsce. Była to bardzo wymagająca realizacja oraz budynek o wysokim stopniu skomplikowania. Tym bardziej bardzo dziękujemy za zaufanie oraz za wzorową współpracę” – komentuje Dorota Jagodzińska-Sasson, Managing Director z Panattoni.
Inwestycja w Iłowej koło Żagania obejmuje 115 000 mkw. powierzchni zabudowy, ale dzięki wykorzystaniu wielopoziomowych antresol (4 kondygnacje) jej powierzchnia faktyczna wynosi niemal 250 000 metrów kwadratowych. Docelowo pracę znajdzie tu kilka tysięcy osób, z czego 60 proc. mają stanowić kobiety. Obiekt został oddany do użytku na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.
– „Pierwsze centrum logistyczne w Polsce to punkt zwrotny dla naszej działalności w Europie. Jest jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów w portfolio Grupy Hermes. Inwestycja łączy zaawansowaną technologię z ludzkim talentem, co przekłada się na zwiększoną wydajność i bezpieczeństwo pracy” – mówi Julia Hanebuth, Dyrektor Zarządzająca Hermes Fulfilment na Europę Środkową i Wschodnią.
Obiekt wyposażono m.in. w wysoce zautomatyzowany system sortujący (tzw. pouch sorter) i automatyczną sortownię do segregacji paczek. Zautomatyzowano także ich pakowanie w folię, produkcję kartonów do wysyłki z logiem firmy czy wewnętrzny transport palet. W przyszłości roboty mają wspierać inspekcje obiektu z zewnątrz oraz wewnątrz, mają też wspierać proces rozładowywania paczek.
Centrum logistyczne Hermes Fulfilment będzie odpowiedzialne za kompletację zamówień dla firm e-commerce Grupy Otto, w której za logistykę odpowiada grupa Hermes. Otto Group, założona przed 75. laty niemiecka firma rodzinna, to aktualnie jedna z największych zintegrowanych firm e-commerce na świecie, obecna w ponad 30 krajach.
Wśród obsługiwanych w Iłowej zamówień dominować będą: odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki, drobny sprzęt AGD, a także elementy małej technologii jak telefony komórkowe czy tablety. Dzięki zoptymalizowanemu systemowi funkcjonowania można stąd wyekspediować niemal 80 mln artykułów rocznie, ale obiekt będzie przygotowany nawet na podwojenie tej liczby. Początkowo centrum będzie obsługiwało głównie Niemcy, natomiast w przyszłości może objąć swoim zasięgiem także Polskę, Czechy, Szwajcarię i Włochy.
Położona zaledwie 20 km od granicy Niemiec inwestycja przejdzie certyfikację środowiskową DGNB na poziomie Gold. Obiekt wyposażono w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MWp, z możliwością rozbudowy o kolejne 1,5 MWp. Udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową sięga 27,3 proc. – to bardzo dobry wynik, który pozwolił również obniżyć wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP o ponad 24,2 proc (co ponad dwukrotnie przewyższa wymagania taksonomiczne w tym zakresie). Obiekt wyposażono w zaawansowany system BMS, który umożliwia sterowanie centralami wentylacyjnymi z rekuperacją czy oświetleniem hali.
Przestrzeń biurowa wykończona jest w wysokim standardzie, a dla pracowników przygotowano strefy relaksu i kreatywności oraz wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zadbano też o miejsca parkingowe dla ok. 100 rowerów oraz infrastrukturę dla samochodów elektrycznych – 22 punkty do ładowania.