Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Przebudowa ulicy Okrzei na Pradze-Północ rozpocznie się jeszcze tego lata. Po jej zakończeniu ulica zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną spacerowiczom i rowerzystom. Inwestor - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podpisał właśnie umowę z wybranym w przetargu wykonawcą – firmą Strabag.
• Podobnie jak w przypadku realizowanych już inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy przy przebudowie ul. Okrzei wykorzystane zostaną nowoczesne rozwiązania i wysokiej jakości materiały
• Pojawi się zieleń i estetyczna mała architektura
• Koszt przebudowy to nieco ponad 20 milionów złotych
– Most pieszo-rowerowy zbliżył do siebie śródmiejskie bulwary z Pragą i stał się impulsem do kolejnych zmian na prawym brzegu Wisły. Podpisaliśmy umowę z firmą Strabag na przebudowę ul. Okrzei. Prace rozpoczną się jeszcze tego lata i mają potrwać 17 miesięcy. Budujemy przyjazne, zielone Nowe Centrum Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Co dokładnie się zmieni?
Rozbudowa obejmie odcinek od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Jagiellońskiej. Po zakończeniu prac ul. Okrzei stanie się zielonym deptakiem – przestrzenią z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Zamiast asfaltu będzie tu estetyczna, kamienna nawierzchnia i szpalery drzew. Dla samochodów i autobusów zostanie jeden pas – ruch, tak jak dotychczas, będzie odbywał się jednokierunkowo. Po północnej stronie ul. Okrzei powstanie dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach szerokie deptaki dla pieszych i miejsce na ogródki gastronomiczne.
Jednym z priorytetów inwestycji jest troska o środowisko. W ramach przebudowy zostaną posadzone 74 nowe drzewa, które będą tworzyły szpalery. W planach są też nowe rabaty kwiatowe, krzewy i mała architektura. Główny pas zieleni zostanie podzielony poprzecznie miejscami odpoczynku.
Wybrana roślinność będzie dostosowana do warunków miejskich. Na Okrzei pojawi się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony. Drzewa posadzone zostaną w modułach (klatkach) antykompresyjnych. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. na placu Pięciu Rogów i nowym placu Centralnym.
Przebudowa obejmie również modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.
To nie koniec zmian na Pradze
Kolejnym etapem działań w ramach Nowego Centrum Warszawy na prawym brzegu Wisły będzie zaprojektowanie przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi.
Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną, która objęła m.in. plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego, ulicę Floriańską oraz pl. Weteranów 1863 r.
Zwyciężyli projektanci z RS Architektura Krajobrazu, którzy pracowali już nad projektami NCW: nową Chmielną i kwartałem ulic Złota-Zgoda. Na Pradze zaproponowali m.in. ogród różany z pergolą przed wejściem do Szpitala Praskiego, czytelnie podkreślone wejście do katedry św. Floriana wraz z miejscami wypoczynkowymi oraz strefę rekreacyjną w sąsiedztwie baru mlecznego „Rusałka”.
Zmiany na ul. Okrzei podobnie jak inne projekty w ramach Nowego Centrum Warszawy realizowane są z Gminnego Programu Rewitalizacji uchwalonego przez Radę m.st. Warszawy.


Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie