Oddano do użytku nowoczesny blok gazowy w kieleckiej elektrociepłowniFot. PGE Energia Ciepła

Oddano do użytku nowoczesny blok gazowy w kieleckiej elektrociepłowni

Orzech
Orzech
REKLAMA

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, oddała do użytku nowoczesny blok gazowy w kieleckiej elektrociepłowni. To kolejny etap dekarbonizacji źródeł wytwórczych w stolicy województwa świętokrzyskiego. Plan dekarbonizacji w kieleckiej elektrociepłowni zakłada, że do 2029 roku nastąpi wyłączenie z eksploatacji źródła węglowego i stanie się ona niskoemisyjna.

Budowa gazowego bloku kogeneracyjnego na potrzeby kieleckiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się w marcu 2023 r. i obejmowała konstrukcję układu kogeneracyjnego, składającego się z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej ok. 7 MWe i wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt. Dodatkowo wybudowano kompletną instalację, niezbędną do wyprowadzenia mocy cieplnej i elektrycznej, przyłącze i pozostałą infrastrukturę konieczną do funkcjonowania instalacji, a także stację przygotowania gazu i komin o wysokości ok. 20 m. Wartość inwestycji to ok. 51,5 mln zł.

– Innowacyjność, inwestycje prośrodowiskowe i zrównoważony rozwój to najważniejsze kwestie dla kieleckiej elektrociepłowni. Uruchamiając nowy blok gazowy nie tylko podążamy za nowoczesnymi trendami energetycznymi, ale również dbamy o środowisko oraz mieszkańców miasta. Nowa jednostka znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Kielc, zapewni rezerwy mocy cieplnej dla miasta w zakresie jego rozwoju i rozbudowy do co najmniej 2030 r. Pozwoli również znacznie zredukować poziom zanieczyszczeń powietrza. Dzięki inwestycji obniży się także emisja CO2 - o tyle, ile wyprodukowałyby wszystkie samochody w Kielcach przez 200 dni. Dodatkowo emisja dwutlenku siarki obniży się o 99%, tlenków azotu o 91%, a pyłów o 95% – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Budowa bloku gazowego to kolejny etap modernizacji kieleckiej elektrociepłowni. W maju 2023 r. uruchomiono kotłownię gazową z pięcioma kotłami wodnymi, o mocy 160 MWt, która zastąpiła wycofany z eksploatacji kocioł węglowy. Dzięki temu zużycie węgla w Elektrociepłowni w Kielcach zmniejszyło się o ok. 50%, co przyczyniło się do obniżenia emisji CO2 o ponad 30 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Kolejnym krokiem w trwającej transformacji ciepłowniczej kieleckiej elektrociepłowni było obniżenie mocy cieplnej każdego z 4 kotłów węglowych WR-25 do 12,5 MWt i uzupełnienie jej pracy nowym blokiem gazowym. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych - w tym przede wszystkim wprowadzenie do miksu paliwowego gazu - zapewnia optymalną pracę kieleckiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła.

Do odbiorców popłynie zatem ciepło w akceptowalnych cenach i wytwarzane w sposób niskoemisyjny, co wyraźnie poprawi jakość powietrza w mieście. Wyprodukowana energia elektryczna zasili natomiast krajowy system elektroenergetyczny.

Źródło: PGE Energia Ciepła

Fot. PGE Energia Ciepła
Fot. PGE Energia Ciepła

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA