Mazurskie lotnisko z dodatkowymi środkami i nowym połączeniemfot. Kajtman

Mazurskie lotnisko z dodatkowymi środkami i nowym połączeniem

Olsztyn
REKLAMA
Lotnisko w podolsztyńskich Szymanach w tym roku dostanie potężny zastrzyk gotówki. Pieniądze pozwolą zarówno na utrzymanie bieżących potrzeb obiektu oraz na rozbudowę infrastruktury. W tym roku uruchomione zostanie też nowe połączenie.
Ponad 29,4 mln zł – tyle dostanie Port Lotniczy Olsztyn-Mazury z budżetu województwa. Na tę kwotę składają się inwestycje w rozbudowę  płyty postojowej, powiększenie parkingu czy rozbudowę masztu telefonii komórkowej. W budżecie województwa znalazły się również pieniądze na wykupienie obligacji długoterminowych oraz spłatę odsetek. Reszta środków zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby lotniska, w tym na podniesienie wynagrodzeń dla pracowników do ustanowionej przez rząd wysokości płacy minimalnej. 
Dawne lotnisko wojskowe w Szymanach zostało przystosowane do standardów cywilnych i od 20 stycznia zeszłego roku jest w stanie obsługiwać loty pasażerskie. Jest to odpowiedź władz samorządowych na problemy z dotarciem to tego malowniczego zakątka Polski. Port w tym czasie obsłużył około 45 tys. pasażerów. Jest to o 15 tys. więcej niż zakładano wcześniej.  
REKLAMA
11 października na stronie lotniska pojawiła się informacja o planowanym nowym połączeniu. Wizz Air, specjalizujący się w tanich lotach, zapowiedział, że od 20 maja pasażerowie z Mazur polecą do norweskiego Oslo. Ceny biletów będą zaczynać się już od 59 zł.
Inwestycja w transport lotniczy jest tylko jednym z celów zaplanowanych w budżecie województwa. Około 135 mln zł zostało zarezerwowanych na poprawę stanu dróg wojewódzkich, a prawie 100 mln na dofinansowanie przewozów autobusowych i kolejowych w regionie.
W ostatnich latach bardzo wyraźnie widać dążenia władz w kierunku poprawy infrastruktury transportowej na terenie województwa. Zauważają to również inwestorzy, którzy coraz częściej kierują swój kapitał w stronę Warmii i Mazur – zauważa Marek Klamut z firmy TREENEO, która specjalizuje się inwestowaniem w nieruchomości gruntowe na Mazurach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA