Polska Grupa Energetyczna zrezygnowała z budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Dziś spółka ogłosiła swoją decyzje w komunikacie. To zła wiadomość przede wszystkim dla Rafako, Polimeksu-mostostal i Mostostalu Warszawa, które straciły kontrakt na ponad 11,5 miliarda złotych.
„Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. („PGE”) informuje, że 4 kwietnia 2013 r. Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.” – napisano w komunikacie.
Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.
REKLAMA
Rezygnacja z budowy bloków to zła wiadomość dla konsorcjum, które wygrało przetarg budowlany. Przypomnijmy, że w połowie listopada 2011 r. zarząd PGE Elektrowni Opole rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.