PAD RES GROUP, wiodący polski deweloper w sektorze czystych źródeł energii, którego właścicielami są Griffin Capital Partners, Kajima Europe i Mariusz Adamczewski, zbuduje dziesięć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Generalnym wykonawcą inwestycji zlokalizowanych w województwach wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim został ONDE, czołowy polski wykonawca infrastruktury dla OZE.
Stronami poszczególnych umów na wykonanie kompleksowych robót budowlanych z ONDE były spółki należące do PAD RES GROUP. Uruchomienie większości farm planowane jest na ostatni kwartał 2023 roku. Reszta będzie sukcesywnie oddawana w pierwszym kwartale 2024 roku. Wartość podpisanych umów wynosi ok. 135 mln zł.
– Z naszej perspektywy ektor energii odnawialnej oferuje nam wiele możliwości wzrostu. Zielona transformacja polskiej energetyki staje się faktem, a zapotrzebowanie na nowe moce zainstalowane w OZE będzie utrzymywało się w kolejnych latach. Kończymy rok z umową z czołowym wykonawcą infrastruktury fotowoltaicznej w Polsce i z ambitnym harmonogramem na najbliższe lata – mówi Jędrzej Socha z Griffin Capital Partners.
– Umowa z ONDE to świetna informacja na koniec roku. PAD RES dynamicznie się rozwija. W naszym portfolio znajdowało się dotychczas 13 projektów o łącznej mocy 350 MW zlokalizowanych na terenie całego kraju. Teraz, dzięki współpracy z ONDE, zrealizujemy kolejne 10 inwestycji, których moc waha się od 1MW do 10MW – dodaje Wojciech Jasiński, Dyrektor działu Construction w PAD RES.
– Ostatnie miesiące są dla nas bardzo udane pod względem kontraktacji. Umowa z PAD RES potwierdza, że nasze doświadczenie i umiejętności są doceniane przez liderów rynku. Wierzymy, że umowa ta to dopiero początek naszej współpracy, jako, że sektor OZE w Polsce wciąż ma ogromny potencjał do rozwoju – mówi Piotr Gutowski, Wiceprezes ONDE SA.
We wrześniu 2021 r. Kajima Europe oraz Griffin nabyły większościowe udziały w PAD RES. Od tego czasu PAD RES rozpoczął prace nad 13 projektami o łącznej mocy 500 MW, z których wszystkie posiadają pozytywnie rozpatrzone wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej. W lipcu 2022 r. spółka pozyskała finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej Genowefa o łącznej mocy 35 MW.
– Rynek OZE w Polsce wciąż jest w początkowej fazie rozwoju. Ostatni rok i sytuacja na rynku energetycznym pokazała, że musimy zwiększyć nakłady na tego typu energię w Polsce. Cieszymy się, że wraz z Kajimą zdecydowaliśmy się wejść na ten rynek jeszcze w 2021 r., dzięki czemu możemy aktywnie uczestniczyć w tym procesie, dywersyfikować krajowy miks energetyczny i zwiększać niezależność energetyczną Polski – mówi Tomasz Mrowczyk z Griffin Capital Partners.
Źródło: PAD RES