Panattoni zrealizowało pod Warszawą kompleks produkcyjny dla Reynaers Aluminium Fot. Panattoni

Panattoni zrealizowało pod Warszawą kompleks produkcyjny dla Reynaers Aluminium

Orzech
Orzech
REKLAMA

Panattoni zrealizowało ambitny projekt dla belgijskiej firmy Reynaers Aluminium, jednego z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Inwestycja, zlokalizowana w Żabiej Woli (powiat grodzisko) pod Warszawą, obejmuje nowoczesny obiekt fabryczny o pow. 31 000 mkw. oraz budynek biurowy, który tworzy przyjazną, funkcjonalną przestrzeń zamkniętą w unikalnej i estetycznej formie architektonicznej.

Architektura budynku

Front całego kampusu Reynaers pod Warszawą stanowi budynek biurowy o powierzchni 1200 mkw. To lewitująca, przeszklona bryła wsparta na czerwonych słupach (podświetlanych wieczorem) w kształcie litery V. Jej ekspresyjna i modernistyczna forma nawiązuje do innowacyjnych rozwiązań technologicznych firmy. Dwa wycięcia w elewacji zachodniej tworzą patio z malowniczą brzozą oraz taras z nasadzeniami na ostatniej kondygnacji, co wprowadza elementy natury do wnętrza budynku.

Przeszklone elewacje z trzech stron zapewniają doskonałe doświetlenie naturalnym światłem, poprawiając samopoczucie pracowników, zmniejszając zmęczenie oczu i zwiększając produktywność. Zastosowanie podwójnej fasady (double-skin) – konstrukcji buforowej, składającej się z dwóch warstw ścian zewnętrznych z przestrzenią powietrzną pomiędzy nimi - poprawia izolację termiczną i akustyczną budynku biurowego, chroniąc przed przegrzaniem oraz eliminując hałas z pobliskiej drogi ekspresowej. W przestrzeni pomiędzy szkleniami zastosowano żaluzje zewnętrzne, które dodatkowo chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Podwójna fasada pozwala na redukcję strat ciepła o 30%, a otwierane okna umożliwiają naturalną wentylację i poprawę jakości powietrza wewnątrz.

Ergonomia przestrzeni i komfort pracowników

Na trzech kondygnacjach nadziemnych budynku biurowego i jednej podziemnej znajdują się biura, showroom, sale konferencyjne, jadalnia z dużymi przeszkleniami wraz z tarasem, szatnie. Wszystkie poziomy łączy panoramiczna winda i otwarta klatka schodowa. Parter podzielono na część ogólnodostępną oraz biurową. Hol recepcyjny prowadzi bezpośrednio do otwartej, dwukondygnacyjnej przestrzeni showroomu, gdzie eksponowane są wielkogabarytowe rozwiązania systemowe Reynaers Aluminium - m.in. profile okienne, ściany osłonowe budynków - widoczne zarówno z poziomu parteru, jak i antresoli na pierwszym piętrze.

Cały projekt budynku został starannie przemyślany, aby zapewnić maksymalny komfort pracownikom oraz stworzyć przyjazną przestrzeń pracy:

· Przeszklone elewacje zapewniają obfite doświetlenie naturalnym światłem, poprawiając samopoczucie pracowników, zmniejszając zmęczenie oczu i zwiększając produktywność. 95% powierzchni podłogi w obszarze biurowym znajduje się w odległości do 7 metrów od okna, co zapewnia odpowiedni widok na zewnątrz.

· Drewniane sufity akustyczne w głównych ciągach komunikacyjnych i pomieszczeniach biurowych redukują hałas, co przyczynia się do tworzenia cichego, komfortowego środowiska pracy. W salach szkoleniowych, jadalni i pozostałych ciągach komunikacyjnych zastosowano modułowe sufity pełne o wysokiej absorpcji dźwięku.

· Naturalne materiały - wnętrza budynku wykończone są naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, co tworzy ciepłą i przyjazną atmosferę, przypominając przestrzeń domową.

Pracownicy mogą korzystać z udogodnień dla rowerzystów, specjalnie zaprojektowanego pomieszczenia dla rodziców z dziećmi, jadalni z przeszkleniami i dostępem do tarasu oraz przestronnych sal szkoleniowych i przeszklonych pokoi rozmów, co sprzyja relaksowi, integracji zespołu oraz efektywnej komunikacji i współpracy.

Zrównoważone rozwiązania

Cały kompleks zaprojektowano z myślą o zrównoważonym rozwoju, efektywności energetycznej, odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Halę produkcyjną wyposażono w 3 linie technologiczne do lakierowania profili. Procesy te odbywają się w technologii bezchromowej, przyjaznej dla środowiska. Firma zainstalowała stację produkcji wody demineralizowanej (Demi Station) oraz oczyszczalnię ścieków WWT.

REKLAMA

Rozwiązania zastosowane w budynku biurowym obejmują m.in.:

· Naturalne oświetlenie - przeszklone elewacje i świetliki dachowe zapewniają dostęp do naturalnego światła, co zmniejsza potrzebę sztucznego oświetlenia i zużycie energii.

· Systemy grzewcze i chłodzące – W budynku biurowym wykorzystano gruntowy pionowy wymiennik ciepła oraz pompy ciepła z gruntowych i powietrznych źródeł, które efektywnie wykorzystują energię geotermalną i zapewniają chłodzenie pasywne oraz odzysk ciepła z procesu chłodzenia biurowca. Dodatkowo, jakość przegród zewnętrznych i szczelność powietrzna całego obiektu pozwoliły na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 39% w porównaniu z budynkiem referencyjnym.

· Energooszczędne technologie: Inteligentny system automatyki steruje wyborem aktualnego źródła ciepła, zapewniając efektywne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz optymalne warunki dla każdego z nich.

· Naturalne Materiały - całe użyte drewno i produkty drewnopochodne pochodzą z legalnego pozyskania i handlu drewnem, wspierając gospodarkę cyrkularną.

Efektem zastosowanych rozwiązań jest ograniczenie wbudowanego śladu węglowego całej inwestycji (hala i biuro) o blisko połowę - współczynnik Embodied Carbon Benchmark wyniósł 208 kg CO2e/m², czyli około 3,46 kg CO2e/m²/rok. Kompleks uzyskał ocenę A w skali referencyjnej dla hal i budynków przemysłowych w Polsce. Całkowity ślad węglowy kompleksu to 35,8 kg CO2e/m²/rok.

Co istotne, aneks biurowy obejmuje część podziemną o wyższym wbudowanym śladzie węglowym. Wyniesienie powierzchni biurowej ponad parking i podparcie jej słupami, pozwoliło na znaczną optymalizację śladu węglowego całej inwestycji.

Zintegrowana Zieleń i Bioróżnorodność

Uzupełnieniem architektonicznym budynku biurowego i całego kampusu jest zieleń.

· Nasadzenia drzew i roślinności - posadzono trzy szpalery drzew, które tworzą zieloną oś kompozycyjną budynku biurowego, poprawiają estetykę otoczenia i tworzą naturalną barierę dźwiękową oraz cieplną. Na terenie kampusu Reynaers znajduje się ponad 37 200 m² terenów zielonych, co wspiera lokalną faunę i florę.

· Plan zarządzania krajobrazem - przeprowadzono audyt ekologiczny i opracowano 5-letni plan zarządzania krajobrazem oraz siedliskami, który ma zapewnić ochronę i rozwój lokalnych ekosystemów.

Fot. Panattoni
Fot. Panattoni

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA