PKP PLK remontują i modernizują zabytkową stację kolejową Bytom PKP PLK / Foto: Szymon Grochowski

PKP PLK remontują i modernizują zabytkową stację kolejową Bytom

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie projektu remontu nastawni bramowej w Bytomiu. Na terenie stacji prowadzone są prace przy przebudowie peronów i hali przy zachowaniu elementów historycznych. Efektem inwestycji na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie będą sprawniejsze podróże oraz przewóz towarów ze Śląska w stronę portów. Wartość prac to ponad 1,2 mld zł, dofinansowanie z unijnego programu POIiŚ.

PLK SA ogłosiły przetarg na wykonanie projektu remontu, czyli konserwacji i zabezpieczenia nastawni w Bytomiu. W zakresie zadania będzie wykonanie inwentaryzacji obiektu oraz stworzenie kosztorysu prac. Przyszły projektant będzie musiał dobrać technologię robót uwzględniając uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytów. W zakresie zadania będzie między innymi oczyszczenie i malowanie elementów konstrukcji stalowej, remont dachu, odświeżenie elewacji budynku czy wymiana okien i drzwi. Projekt obejmie zapewnienie służbowej drogi dojścia do obiektu lub pozostawienie rezerwy terenu pod budowę bezpiecznego dojścia od nowego peronu nr 1. Prace projektowe planowane są do końca 2023 r. wraz z wystąpieniem o wydanie stosownych zgód administracyjnych. W kolejnych latach, po uzyskaniu finansowania, mogłyby być realizowane prace remontowe w nastawni.

PKP PLK / Foto: Szymon Grochowski, / Nastawnia Bytom
PKP PLK / Foto: Szymon Grochowski, / Nastawnia Bytom
REKLAMA