Po 29 latach kolej wraca do Zegrza PKP PLK / Foto: A. Lewandowski / P. Mieszkowski

Po 29 latach kolej wraca do Zegrza

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają, od 11 czerwca, połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja zrealizowana za 45 mln zł netto umożliwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół. Mieszkańcy Warszawy zyskują sprawne połączenie pociągami nad Jezioro Zegrzyńskie. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych RPO Województwa Mazowieckiego.

Inwestycja prowadzona przez PLK S.A. od 11 czerwca br. zapewni sprawne połączenia z Zegrza Południowego do Wieliszewa, Legionowa i Warszawy. Przejazd 3,5 km odcinkiem między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 minut. Bezpośrednia podróż z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej wyniesie ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut. Pociągi będą odjeżdżać co ok. godzinę. Szczegóły połączeń dostępne są na Portalu Pasażera.

– Połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego zwiększa możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej i ogranicza w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Kolej zapewnia ekologiczne i bezpieczne podróże – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– 11 czerwca 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają po niemal trzech dekadach połączenia koleją na dwóch liniach Mazowsza. W obu przypadkach zarządcy infrastruktury chodziło o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, ułatwienie mieszkańcom mniejszych miejscowości sprawny dojazd do szkół i pracy i miejsc odpoczynku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pasażerowie zyskują przystanek Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) i stację Zegrze Południowe nad Jeziorem Zegrzyńskim.

PKP PLK / Foto: Kamila Turel
PKP PLK / Foto: A. Lewandowski / P. Mieszkowski
PKP PLK / Foto: A. Lewandowski / P. Mieszkowski
REKLAMA
PKP PLK / Foto: Kamila Turel
PKP PLK / Foto: A. Lewandowski / P. Mieszkowski
PKP PLK / Foto: A. Lewandowski / P. Mieszkowski

Dwa perony jednokrawędziowe na przebudowywanej stacji Zegrze Południowe i jeden peron jednokrawędziowy na nowym przystanku osobowym Wieliszew Centrum są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są ścieżki naprowadzające i pochylnie. Zamontowano oświetlenie. Ustawiono ławki i wiaty. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.

Modernizacja linii objęła również przejazd kolejowo-drogowy w Wieliszewie na ul. Modlińskiej (droga wojewódzka 631). Wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową. Przejazd wyposażono w sygnalizatory i rogatki.

Właściwy poziom bezpieczeństwa na linii zapewniają nowe urządzenia sterowania ruchem.

Projekt "Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew - Zegrze" jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA