Pod Wrocławiem ma powstać jedna z największych ferm krów na Dolnym Śląsku. Inwestycja budzi kontrowersjeźródło: Google.com

Pod Wrocławiem ma powstać jedna z największych ferm krów na Dolnym Śląsku. Inwestycja budzi kontrowersje

Orzech
Orzech
REKLAMA
W podwrocławskim Sadkowie, w gminie Kąty Wrocławskie ma powstać nowa, wielka farma na prawie 1000 krów. Inwestorem jest firma Hedro Farms Polska . Miałby to być jeden z największych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Przedsięwzięcie ma być zlokalizowane w dość bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. 
Ten fakt i skala tej inwestycji w tym właśnie miejscu budzi obawy ze strony wielu okolicznych mieszkańców, zarówno tych mieszkających w tej miejscowości od dawna jak również tych, którzy pobudowali swoje domy w ostatnich latach.
Mieszkańcy o planowanej inwestycji dowiedzieli się dopiero 13 marca. O dodatkowe wyjaśnienia i dokumentację od inwestora wystąpiły również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) oraz Wody Polskie.
Inwestycja ma zostać zlokalizowana zaledwie około 500 metrów od Zespołu Szkolno-Przedszkolnego do którego uczęszczają dzieci z pobliskich miejscowości i samego Sadkowa.
Hedro Farms Polska planuje w ramach budowy nowej fermy realizację między innymi: trzech zbiorników na gnojowicę - dwa po 3700 m3 pojemności i jednego na 320 m3. Powstające nawozy mają być wykorzystywane przez Hedro Farms do nawożenia pól. Gospodarstwo ma zostać rozbudowane również o silosy na paszę i kIszonkę, zbiornik na ścieki technologiczne. Na fermie wybudowane zostaną także budki dla cieląt oraz pomieszczenie na martwe zwierzęta. Inwestor planuje również realizację magazynu mleka, kuchnię paszową oraz budowę zaplecza socjalnego.
Gospodarstwo będzie miało możliwość jednoczesnej hodowli do 999 krów (na dzień 31.12.2019 r. roku, wg Polskiej Federacji hodowców bydła i producentów mleka, na Dolnym Śląsku funkcjonowały zaledwie 4 tak wielkie hodowle (nie było wówczas ani jednej hodowli typu "mega", czyli takich, powyżej 1000 sztuk).
Tak duża inwestycja, w dodatku ulokowana tak blisko zabudowań mieszkalnych budzi sprzeciw wielu mieszkańców. Do tego wiatry w tamtej okolicy wieją z południowego zachodu czyli wszelkie zapachy wydobywające się z gospodarstwa będą szły w kierunku wsi Sadków i oddalonych o około 4 kilometry Pietrzykowic.
Urząd Gminy w Katach Wrocławskich uznał, że inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Jednak w opinii RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu) planowana inwestycja jest jednak niezgodna z MPZP i wezwał Urząd Gminy do wyjaśnienia.
Ponadto RDOŚ zadał aż 47 dodatkowych pytań dotyczących realizacji tego wielkiego gospodarstwa hodowlanego. Urzędnicy pytają m.in o to jakie budynki będą budowane na tym terenie, czy inwestor planuje wycinkę lasu i wypas zwierząt na wolnej przestrzeni oraz np o to, jak będą przez właściciela utylizowane zwierzęta na jego fermie. RDOŚ zapytuje również o to które dokładnie pola będą nawożone gnojówką powstałą na nowej fermie i jaki wpływ będzie miało całe przedsięwzięcie na okoliczne wody podziemne, jaka będzie emisja pyłów do powietrza oraz jak często będzie usuwany obornik?
Google.com
Swoje pytania mają również Wody Polskie, które chcę wiedzieć np. co będzie działo się z wodami opadowymi i roztopowymi oraz odciekami z obornika przechowywanego na płycie obornikowej?
Warto również podkreślić, że planowana inwestycja będzie się znajdowała w niewielkiej odległości od Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy - Obszaru Natura 2000.
Urząd Gminy w Kątach Wrocławskich planuje organizację konsultacji społecznych. Na rozstrzygnięcie sprawy daje sobie czas do 30 kwietnia 2021 r., choć można być niemal pewnym, że ta sprawa będzie się ciągnęła znacznie dłużej, bo duża część mieszkańców jest zdeterminowana i na pewno nie odpuszczą tematu.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Kancelaria-marecki@wp.pl(gość)
Zdecydowanie sa lepsze lokalizacje logistyczne pod takie fermy, jako technolog zapewniam ze zapach bedzie odczowac caly Wroclaw nie tylko okolica. Z doswiadczenia tez wiem ze gnojowica bedzie najczesciej wylewana na pole bez zachowania standardow HACCP czy ISO bo to duze koszta.
zielony(gość)
@
Obobobobo
(gość)
Jak można budować coś takiego obok mista które ma największy procent osób vege w Polsce! Wgl ktoś pomyślał że to nawet nie ma większej przyszłości?!
Będą pikiety :)
Obobobobo(gość)
Jak można budować coś takiego obok mista które ma największy procent osób vege w Polsce! Wgl ktoś pomyślał że to nawet nie ma większej przyszłości?!

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...
Przy ulicy Rembielińskiego w Łodzi powstaje budynek wielorodzinny Park Poniatowskiego I [WIZUALIZACJE]
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA realizuje w Łodzi inwestycję mieszkaniową pn. P...
Wzrost aktywności na rynku biurowym w Warszawie
Skutkiem wybuchu pandemii COVID-19 było przejście większości firm na pracę zdalną i ograniczenie zap...
Warszawa Zachodnia – w grudniu wsiądziemy do pociągów z nowego peronu [ZDJĘCIA]
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziem...
Accolade inwestuje w Jeleniej Górze. Będą nowe miejsca pracy
Grupa Accolade zdecydowała się na nową inwestycję na Dolnym Śląsku. Tym razem postawiła na Jelenią G...
Jest zgoda na budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Dolnego Śląska, między placem Uniwersyteckim, ulicą Fredry i Szewską wybudow...