Budowa farmy słonecznej (fotowoltaicznej) w Lipsku koło Augustowa, stanowiącej pierwszy etap realizacji kompleksu Podlasie Solar Park, dobiega końca. Inwestycja prowadzona jest przez firmę E3 AMB Energia Wytwarzanie.
Przypomnijmy, że kilkuetapowa budowa farmy w Lipsku rozpoczęła się w sierpniu 2013 r. Farma za pomocą paneli fotowoltaicznych przetworzy energię słoneczną na elektryczną, co zapewni prąd dla ponad 200 gospodarstw domowych rocznie. Instalacja w Lipsku składa się z 1120 paneli ustawionych na ziemi na specjalnych konstrukcjach. Wszystkie skierowane są w stronę południową.
W pierwszej fazie realizacji przygotowany został teren i posadowione ogrodzenie. Kolejnym etapem było postawienie konstrukcji mocującej pod panele fotowoltaiczne i inwertery (przetwarzające prąd stały na prąd zmienny). Równolegle prowadzona była budowa przyłącza do linii średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową. Moduły fotowoltaiczne zamocowane zostały szeregowo i połączone z inwerterami, które zapewniają łączność ze stacją transformatorową. W stacji odbywać się będzie pomiar wyprodukowanej czystej energii, co umożliwi jej sprzedaż do sieci dystrybucyjnej.
Ostatnim etapem projektu jest odebranie instalacji przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja Oddział Białystok. Od tego momentu energia zacznie wpływać do sieci zwiększając produkcję zielonej energii w ujęciu krajowym.
– Realizacja inwestycji w Lipsku to dla nas sprawdzian przed budową kolejnych farm w ramach projektu Podlasie Solar Park – w Kolnie i Jedwabnem. Fakt, że poszczególne etapy były oddawane terminowo, to dobra prognoza przed przystąpieniem do budowy większych obiektów w tym regionie – wyjaśnia Przemysław Pięta, prezes AMB Energia.
Podlasie Solar Park to największy w Polsce zespół farm fotowoltaicznych realizowany w ramach spółek celowych należących do AMB Energia (dawniej Amber Energia). W pierwszym etapie, farmy słoneczne zostaną wybudowane w gminach – Lipsk, Kolno (2 inwestycje) i Jedwabne. Pozwoli to wyprodukować energię elektryczną dla ponad 2,500 gospodarstw domowych. Docelowo inwestycja obejmie kilkanaście lokalizacji o szacunkowej powierzchni ok. 25 hektarów.