Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei na trasie z Bydgoszczy do ChełmżyPKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Jacek Gackowski

Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei na trasie z Bydgoszczy do Chełmży

Wojciech.Jenda
REKLAMA

Nowy przystanek w Dąbrowie Chełmińskiej zapewni lepszy dostęp do kolei na linii w kierunku Bydgoszczy i Chełmży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i realizację prac budowlanych. Inwestycja zostanie sfinansowana z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Podróżni wsiądą do pociągów jeżdżących na trasie Bydgoszcz – Chełmża (linia kolejowa nr 209 Kowalewo Pomorskie – Bydgoszcz Wschód) z nowego przystanku w Dąbrowie Chełmińskiej, który zostanie zbudowany przy przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Leśnej. Usytuowanie przystanku bliżej centrum wsi zapewni lepszy dostęp do kolei. Nowa infrastruktura zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zapewnione zostanie wygodne dojście, a z wysokiej konstrukcji peronu wsiadanie do pociągów będzie łatwiejsze. Nawierzchnia peronu będzie antypoślizgowa ze ścieżkami naprowadzającymi z wypukłą fakturą, przygotowanymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostaną wiata, ławki, gabloty na informacje dla pasażerów i rozkłady jazdy oraz oznakowanie. Perony oświetlą lampy z energooszczędnymi oprawami LED.

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to jeden z najważniejszych elementów walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Budujemy i remontujemy przystanki i stacje po to, aby mieszkańcy – także w woj. kujawsko-pomorskim – mieli dobry dostęp do wygodnego transportu kolejowego. Chcemy, aby nowoczesna kolej docierała do jak największej liczby miejscowości – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki budowie nowego przystanku mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej otrzymają lepsze możliwości dostępu do kolei na trasie z Bydgoszczy do Chełmży. Dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” także mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą wybierać ten środek transportu w codziennych podróżach. To kolejne pozytywne efekty inwestycji realizowanych na liniach kolejowych w woj. kujawsko-pomorskim – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i realizację prac budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 r.

REKLAMA

Prace w Dąbrowie Chełmińskiej zostaną sfinansowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Cele programu to przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki trafią m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Trzeciewnica, Grudziądz Śródmieście, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most, przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią oraz budowę nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA