Politechnika Wrocławska wydaje ponad 40 milionów na remont zabytkowej klinikifot. Mariusz Bartodziej

Politechnika Wrocławska wydaje ponad 40 milionów na remont zabytkowej kliniki

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Uczelnia planowała przebudować kompleks przy ulicy Hoene-Wrońskiego za 52 miliony złotych. W budżecie zmieściło się sześć ofert. Najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum. Skończy prace z początkiem 2021 roku.
Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła 20 września przetarg na przebudowę kompleksu budynków C-19, C-20, C-21 wraz z zagospodarowaniem terenu oraz rozbiórkę zaplecza technicznego przy ul. J.M. Hoene-Wrońskiego 13c. Do 14 sierpnia zgłosiło się siedmiu chętnych. Zapewnili cztery lub sześć lat gwarancji i skrócenie podstawowego terminu realizacji zadania (1,5 roku) o maksymalnie trzy miesiące. Oczekiwali od 40 mln 932 tys. zł brutto do 53 mln 505 tys. zł.
Uczelnia planowała wydać 52 mln zł. Wybrała najkorzystniejszą ofertę złożoną przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Zrealizuje prace za 40 mln 932 tys. zł w ciągu 15 miesięcy od dnia podpisania umowy. Udzieli sześcioletniej gwarancji.
fot. Mariusz Bartodziej

Miejsce pracy i nauki, ale też relaksu

O planowaniu tej inwestycji donosiliśmy w marcu ubiegłego roku. PWr rozstrzygnęła w maju 2018 roku postępowanie na opracowanie projektu. Zgłosiło się dziewięciu chętnych. Ceny sięgały 984 tys. zł brutto. Zwyciężyła pracownia Demiurg Sp. z o.o. Sp. k. Oczekiwała 498 tys. zł (uczelnia planowała wydać maksymalnie 857 tys. zł). Dokumentacja obejmuje m.in. demontaż krat w oknach, wewnętrznych instalacji oraz części posadzek. Wykonawca wymieni bądź podda renowacji drzwi i okna, nałoży nowe tynki, zamontuje oświetlenie, a także postawi dodatkowe ścianki działowe.
Kompleks zajmie wydział matematyki. Złoży się na niego 16 pomieszczeń dydaktycznych, 23 biurowe i 50 dla kadry dydaktycznej. Znajdzie się miejsce również dla działu studenckiego wraz z przestrzenią dla organizacji studenckich oraz kół naukowych. Na terenie inwestycji powstaną parking na 20 miejsc (w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami) i dwupoziomowe wiaty rowerowe na 64 stanowiska, miejsce rekreacyjno-naukowe, strefa chillout’u (zewnętrzny taras), czy przestrzeń wystawowa.
fot. Mariusz Bartodziej

Stuletnia historia zabytku

Kompleks powstawał w dwóch etapach. W pierwszym (w latach 1910-1911) wybudowano główną część. Gmach zaprojektował Max Berg – było to jego jedno z pierwszych wrocławskich dzieł.
REKLAMA
Utrzymany w stylistyce wczesnego modernizmu z odniesieniami do historyzmu i stylu "rodzimego". Jest to obiekt o nieprzeciętnych wartościach artystycznych i naukowych, charakteryzujący się dużym stopniem reprezentatywności i autentyczności, ilustrujący osiągnięcia twórcze architekta – tłumaczy Agata Chmielowska, miejski konserwator zabytków.
W drugiej fazie (prawdopodobnie w latach 1911-1945) powstał drugi budynek i łącznik pomiędzy nimi. Pierwotnie mieściła się tam siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego. Po II wojnie światowej obiekt przejęła ówczesna Akademia Medyczna. Na przestrzeni lat znajdowały się w nim Katedra Pediatrii; Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii; Katedra i Klinika Endokrynologii Wieku Rozowojowego; Samodzielna Pracownia Rehabilitacji Rozwojowej, a także Akademicki Szpital Kliniczny.
W swojej historii budynek poddawany był przekształceniom wynikającym z często zmieniającej się funkcji obiektu. […] Wprowadzone zmiany nie zatarły jednak pierwotnego charakteru obiektu – czytamy w dokumentacji.
fot. Mariusz Bartodziej
Uniwersytet Medyczny przeniósł swoje oddziały na ul. Chałubińskiego i postanowił sprzedać nieruchomość. W przetargu zwyciężyła Politechnika Wrocławska. Odkupiła budynki w lutym 2015 roku za 6 mln 912 tys. zł, ponieważ przylegają bezpośrednio do kampusu uczelni i można je zaadaptować na cele dydaktyczne. W tym samym roku część kompleksu została wpisana do rejestru zabytków.
Na nieruchomość składają się dwa budynki wraz z łącznikiem: trzy- oraz czterokondygnacyjny. Ich powierzchnia wynosi odpowiednio ok. 1,3 i 3,2 tys. mkw., a kubatura 4,4 i 16,6 tys. metrów sześciennych. Znajdują się na działce o pow. 5,6 tys. mkw.
fot. Mariusz Bartodziej

Pobliska kamienica do remontu

Przy ul. Hoene-Wrońskiego szykuje się jeszcze inwestycja komercyjna. Miasto sprzedało w sierpniu ubiegłego rokupięciokondygnacyjną kamienicę. Zgłosiło się ponad 20 chętnych. Zwycięzca zaoferował niespełna 3 mln zł, przy czym cena wywoławcza wynosiła 1,3 mln zł. Nieruchomość nie jest objęta planem miejscowym, dlatego nowy właściciel musi wystąpić o wydanie warunków zabudowy.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA