1,6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w 2015 r.

1,6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w 2015 r.

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Coraz większy udział projektów spekulacyjnych w powierzchni w budowie. Spada poziom pustostanów.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kw. 
Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, informuje: „Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433 000 mkw. przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom”.
Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 miliona mkw. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30% popytu netto), sieci handlowe (20%), lekka produkcja (13%) oraz sektor motoryzacyjny (11%).
Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 000 mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 000 mkw.).
Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59% całkowitego popytu brutto – Polsce Centralnej (21%), okolicach Warszawy (20%) i na Górnym Śląsku (17%).
REKLAMA
PodażJan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL, wylicza: „Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 miliona mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392 000 mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw.”.
W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109 000 mkw.), na Górnym Śląsku (61 000 mkw.) i w Poznaniu (51 000 mkw.). O 39 000 mkw. wzrosła podaż w Trójmieście, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku. 
– „W fazie realizacji w całej Polsce jest 663 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Aż 42,3% nowej podaży powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez obowiązujących umów przednajmu” – dodaje Jan Zombirt.
Poziom pustostanów w dółPod koniec III kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,5%, co oznaczało spadek z poziomu 7,4% w połowie tego roku. 
– „Co ciekawe, kilka z nowych rynków, takich jak Rzeszów, Toruń, Opole czy Lublin, praktycznie nie oferuje dostępnych od zaraz powierzchni. Jednak zarówno w Rzeszowie, jak i Toruniu powstaje obecnie kilka projektów spekulacyjnych, co wkrótce przyczyni się do zwiększenia dostępności na rynku” – wyjaśnia Tomasz Olszewski.
CzynszeZauważalny jest dalszy spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one od 2,8 do 3,5 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych regionach stawki pozostały stabilne w III kw. Najwięcej kosztuje wynajem magazynów wewnątrzmiejskich – w Warszawie (4,1-5,3 euro za mkw. miesięcznie) i Krakowie (3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA