Co nas czeka w 2014 r. na rynku nieruchomości

Co nas czeka w 2014 r. na rynku nieruchomości

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Nadchodzący rok przyniesie kilka istotnych zmian wpływających na rynek nieruchomości. Zebraliśmy najistotniejsze z nich.

 


  • Koniec z kredytami na 100% wartości nieruchomości

Wejście nowej rekomendacji S spowoduje, iż kredyt hipoteczny będą mogły wziąć osoby dysponujące wkładem własnym w wysokości co najmniej 5%. To dopiero początek zmian. W kolejnych latach wysokość niezbędnego wkładu własnego będzie się zwiększać.


  • Młodzi będą mogli skorzystać z pomocy państwa

Nowy program rządowy wspierający zakup pierwszego mieszkania i noszący nazwę „Mieszkanie dla Młodych” będzie dotyczył jedynie rynku pierwotnego. Obwarowany jest on licznymi warunkami, w tym limitami cenowymi, które sprawią, iż dostępność programu będzie mocno zróżnicowana geograficznie.


  • Każdy będzie mógł zostać pośrednikiem i zarządcą nieruchomości

REKLAMA

Deregulacja zawodów objęła również pośredników i zarządców nieruchomości. Zniknie wymóg licencji, niekaralności, obowiązek posiadania kierunkowego wykształcenia i odbycia praktyki.


  • Mieszkanie wynajmiesz również od państwa

Na rynek wynajmu ma zamiar wkroczyć również państwo tworząc Fundusz Mieszkań na Wynajem. Fundusz ma na przestrzeni czterech lat zainwestować 5 mld zł w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia. Następnie będzie wynajmował te mieszkania w atrakcyjnych cenach najemcom w największych polskich miastach.

 

Jak zawsze kluczowymi czynnikami dla obrazu rynku będą kondycja gospodarki i polityka kredytowa banków. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Ale tylko jedno jest w 100% pewne. Na rynku nieruchomości będzie się dużo działo i nie zabraknie tematów do komentowania.       

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA