[Polska] Deweloperskie dzielnice sypialnie

Kajtman

W każdym większym mieście znajdziemy dzielnice, rejony pełniące funkcję „sypialni”. Zwykle są to bardzo duże osiedla powstałe już jakiś czas temu. Z upływem czasu ewaluowały i chociaż zwykle nie straciły swego pierwotnego  charakteru można w nich dzisiaj łatwiej zaspokajać również inne potrzeby niż tylko mieszkaniowe.

 

„Dawne” sypialnie, które przez lata zmieniały swoje oblicze wzbogacając się o nowoczesne obiekty usługowe, rozrywkowe oraz zyskujące lepszą komunikację są zastępowane przez nowe. Przykładami w Warszawie mogą być Białołęka i Wilanów. W Krakowie w ostatnich latach na miano sypialni zasłużyła nowsza część Ruczaju, Górka Narodowa. W Poznaniu sypialnią stawały się w tym czasie Naramowice. Nowe osiedla – sypialnie powstały w miejscach, gdzie dostępne były duże połacie niezagospodarowanych terenów. Intensywny przyrost liczby mieszkańców nie szedł niestety w parze z adekwatnym postępem w kwestii dostępności komunikacyjnej, usług społecznych (edukacja publiczna, opieka medyczna, itd.).


Średnie ceny mieszkań deweloperskich w poszczególnych dzielnicach sypialniach są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników takich jak dostępność komunikacyjna, charakter zabudowy, itd. Należy mieć także świadomość, iż w każdej dzielnicy można wskazać przykłady wyraźnie lepszych i gorszych lokalizacji.

 

Średnie ceny mieszkań deweloperskich w wybranych dzielnicach sypialniach na koniec 2013 r.


Miasto



Dzielnica



Średnia cena (zł/mkw.)



Warszawa



Białołęka
Wilanów
Bemowo



5 901
7 241
6 772



Kraków



Prądnik Czerwony Dębniki
Prądnik Biały



6 679
6 556
6 275



Wrocław



Krzyki
Fabryczna



6 070
5 478



Gdańsk



obszar trzech dzielnic (Chełm, Jasień oraz Ujeścisko – Łostowice)



4 596



Poznań



Jeżyce



5 978


Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie "Pierwotny rynek mieszkaniowy - IV kw. 2013 r."

 

Emmerson Realty S.A.