[Polska] Dostępność programu Mieszkania dla Młodych na rynkach pierwotnych wybranych miast

[Polska] Dostępność programu Mieszkania dla Młodych na rynkach pierwotnych wybranych miast

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Cały czas występują duże rozbieżności w dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu w największych polskich miastach. Sprawdziliśmy mieszkania deweloperskie pod kątem spełniania przyjętych wymogów.
Wciąż najtrudniej jest znaleźć odpowiedni lokal w Krakowie, choć ich udział w ofercie wzrósł ostatnio o prawie 7 p.p. i wynosi 12,1%. Oferta zwiększyła się też we Wrocławiu oraz w Gdańsku (o 6,3 p.p. do poziomu ponad 40%). Udział tych mieszkań spadł w Warszawie (o 2,5 p.p.) oraz kolejny raz w Poznaniu (o 2,9 p.p.)


Dostępność mieszkań kwalifikujących się do MdM
oraz limity cenowe


MiastoUdział w


całkowitej ofercie (%)Limity cenowe
na IV kw. 2015 r.Warszawa12,6%6 417,5Kraków12,1%5 247,0Wrocław20,0%5 243,7Poznań27,7%5 924,6Gdańsk41,1%5 234,4
Opracowanie:
Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Przy okazji warto przypomnieć, iż od 1 września 2015 r. obowiązuje znowelizowana ustawa, która wprowadziła bardzo istotne i korzystne zmiany w funkcjonowaniu programu MDM. Najbardziej znaczącą jest objęcie dofinansowaniem rynku wtórnego, co z pewnością wpłynie na wzrost przyznawanego dofinansowania w mniejszych miejscowościach, w których nie powstają żadne inwestycje deweloperskie. Zmieniły się także zasady przyznawania dopłaty dla rodzin wielodzietnych: mnożnik wyliczający dofinansowanie zwiększył się do 20% dla rodzin z dwójką dzieci i do 30% dla większych rodzin. Dla tych ostatnich zaproponowano też inne benefity – zmieniła się maksymalna wysokość powierzchni dla której wylicza się dopłatę, zniesiono limit wiekowy i obowiązek zakupu pierwszego mieszkania. Co ważne wg ustawy nie mają oni obowiązku sprzedaży poprzedniego mieszkania, które mogą np. wynająć i wspomóc swoją sytuację finansową. Wprowadzone zmiany już w pierwszym miesiącu funkcjonowania przyniosły wymierne efekty, liczba wniosków w ciągu miesiąca wzrosła z 1 787 w sierpniu do 3 744 we wrześniu, z których 43% stanowiły podania o dopłatę dotyczącą rynku wtórnego.
Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA