[Polska] Kolejny kwartał wzrostów na rynku biurowym w Polscefot. maciekf

[Polska] Kolejny kwartał wzrostów na rynku biurowym w Polsce

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., co potwierdza doskonałą kondycję polskiego sektora biurowego.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2018 r.
Polski rynek biurowy notuje bardzo dobre wyniki i spodziewamy się kontynuacji tego pozytywnego trendu. W ostatnim czasie Tholons zaktualizował swój coroczny ranking "Services Globalisation City Index", uwzględniając w nim aż cztery miasta z Polski – Kraków, Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Ponadto, od września jesteśmy oficjalnie zaliczani do grona państw rozwiniętych wg indeksu agencji FTSE Russel. Uznanie ze strony międzynarodowych agencji będzie z pewnością sprzyjać wizerunkowi inwestycyjnemu Polski i przekładać się na kontynuację dynamicznego rozwoju nieruchomości komercyjnych, nie tylko w największych miastach – komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL. 
Popyt – do gry wkraczają mniejsze miastaBardzo dobra kondycja rynku biurowego w Polsce znajduje odzwierciedlenie w wysokim popycie na biura. Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., z czego prawie 420 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą. Co ciekawe, międzynarodowe korporacje coraz częściej są zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze. Świadczą o tym umowy najmu podpisane np. w Gliwicach, Rzeszowie, czy Białymstoku – tłumaczy Hanna Dąbrowska, analityk rynku, JLL. 
Największe tegoroczne umowy najmu zawarły takie firmy jak: Deloitte (22 100 mkw., Q22 w Warszawie), Santander Consumer Bank (trzy kontrakty: 17 000 mkw. w budynku na potrzeby własne we Wrocławiu; 14 800 mkw. w Business Garden w Poznaniu; 10 000 mkw. w Business Garden we Wrocławiu), KNF (14 800 mkw. w Pięknej 2.0, w Warszawie), WeWork (14 200 mkw. w Mennica Legacy Tower, w Warszawie), CiC (13 500 mkw. w Varso II w Warszawie), Capgemini (11 900 mkw. w Rondo Business Park w Krakowie), PLL LOT (11 800 mkw. na potrzeby własne w Warszawie), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska w Warszawie) oraz Sii (10 100 mkw. w Olivii Prime A w Trójmieście). 
Podaż – w góręDuże zainteresowanie rynkami biurowymi w Polsce ma oczywiste przełożenie na wzrost podaży. Aktualnie polski rynek oferuje 10,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 5,4 mln mkw. przypada na Warszawę. Zasoby na głównych rynkach regionalnych przekroczyły już poziom 4,8 mln mkw., z czego Kraków i Wrocław dysponują zapleczem biurowym powyżej 1 mln mkw., natomiast Katowice, Poznań i Łódź zbliżają się do granicy 500 000 mkw. powierzchni.  
Aktywność deweloperów na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynosi obecnie ok. 900 000 mkw. Najwięcej buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Te trzy ośrodki skupiają aż 67% nowej podaży realizowanej poza Warszawą, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej, co świadczy o nieustającym zainteresowaniu tymi lokalizacjami ze strony najemców – dodaje Karol Patynowski. 
Łącznie w Polsce powstaje blisko 1,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Dostępne powierzchnie biurowe i czynszePoziom pustostanów w Warszawie pozostaje w tendencji spadkowej i pod koniec III kwartału 2018 r. wyniósł 10%. W centralnych strefach stolicy równał się 6,6%. 
Średni wskaźnik dostępnych powierzchni biurowych w głównych miastach regionalnych w III kw. 2018 r. wyniósł 9,7%, a sześć z ośmiu głównych rynków w Polsce odnotowało spadki współczynnika niewynajętej powierzchni rok do roku. Największe z nich dotyczyły Poznania (-3,6 p.p.), dzięki czemu stał się on miastem z najniższym (6,6%) poziomem pustostanów w Polsce. 
Współczynnik pustostanów nadal spada, nawet kiedy weźmiemy pod uwagę wysoki wolumen powierzchni biurowej, która została w ostatnim czasie dostarczona na rynek. Świadczy to o wysokiej chłonności sektora biurowego w Polsce i jest kolejnym dowodem na silne zainteresowanie ze strony najemców – podsumowuje Hanna Dąbrowska. 
W centrum Warszawy czynsze  dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 do 23,5 euro/mkw./miesiąc, a poza nim od 11 do 15 euro/mkw./miesiąc. 
Poza Warszawą, najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują obecnie Kraków (13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc) i Wrocław (13,7-14,5 euro/mkw./miesiąc), podczas gdy najniższe odnotowuje Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...