Mocne rozpoczęcie roku na polskim rynku transakcji inwestycyjnych

Mocne rozpoczęcie roku na polskim rynku transakcji inwestycyjnych

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wartość transakcji sfinalizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro, czyli o 47% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Największą transakcję – sprzedaż Rondo I – zarejestrowano w segmencie biurowym.


Według szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro. W analizowanym okresie inwestorzy byli najbardziej aktywni w sektorze biurowym, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży nieruchomości na łączną kwotę 552 mln euro, na segment handlowy przypadły transakcje o wartości 296 mln euro, a na magazynowy – ponad 91 mln euro.


Największą transakcją w I kw. br. we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie – Rondo I – do Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Należy również wspomnieć o zrealizowanej w analizowanym okresie transakcji sprzedaży stołecznego kompleksu biurowego Lipowy Office Park za 108 mln euro (sprzedający – CA IMMO, kupujący – WP Carey).

REKLAMA


Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Ponadto, w analizowanym okresie Futureal kupił 50% udziałów w gorzowskiej galerii handlowej Nova Park od Caelum Development, a First Property nabył Galerię Ostrowiec od USS.


Na rynku nieruchomości magazynowych zarejestrowano dwie transakcje, a w obydwu stroną kupującą była firma Hillwood, która przejęła od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I oraz – od Invesco – Panattoni Park Bielsko-Biała.


Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, komentuje: „Polski rynek inwestycyjny utrzymuje bardzo dobre tempo rozwoju, a nieruchomości komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Warto zauważyć, że wolumen umów kupna/sprzedaży na poziomie 939 mln euro w I kw. br. był o 47% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, w którym wartość transakcji zrealizowanych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 638 mln euro. Ogólne prognozy na nadchodzące miesiące są bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę zarówno toczące się rozmowy i aktywność inwestorów, jak i obiekty szukające kupców, spodziewamy się, że 2014 r. będzie równie dobry lub nawet lepszy niż 2013 r.”

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA