Nadchodzą nowe zmiany w programie MdM

Nadchodzą nowe zmiany w programie MdM

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Założeniem programu Mieszkanie dla Młodych miało być ofiarowanie ludziom marzącym o własnych 4 kątach nowe możliwości. Wiele osób bez tego programu miałoby dużo większy problem z kupnem własnego mieszkania, gdyby nie projekt rządowej pomocy. Pomimo dużego zainteresowania, wykorzystano jedynie 25% dostępnych funduszy na rok 2014, które wynoszą 600 mln zł. Nie trzeba się więc obawiać, że pieniędzy zbraknie. Na kolejny rok przeznaczone środki są jeszcze większe i wyniosą 715 mln. Niestety niewykorzystane fundusze nie sumują się z ubiegiem lat, lecz przepadają.


Do tej pory osoby bezdzietne mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 10% ceny mieszkania, jednak nowe plany mają uczynić program bardziej prorodzinny. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza wprowadzić nowelizację, która pozwoli na zwiększenie wsparcia dla rodzin z dziećmi. Podwyżki te mają na celu zachęcenie ludzi do kupna pierwszego, własnego mieszkania oraz ułatwienie w zaciągnięciu kredytu. Plany przewidują zwiększenie dopłaty z 15 na 20% dla rodzin z dwójką dzieci, i 25% z trójką lub więcej. Aby zmiany w działaniach programu mogły wejść w życie już na początku 2015 roku, mają zostać uchwalone w III kwartale bieżącego roku. To nie jedyna modyfikacja, lecz z pewnością jedyna tak pozytywna.


Od 1 lipca weszły nowe limity przyznawane przez MdM. Zmiany dotyczą jednak tylko województwa pomorskiego. W pozostałych województwach zmiany standardowo zachodzą co pół roku – 1 kwietnia i 1 października. Limit został obniżony i waha się od 86 do 256 zł za mkw w zależności od lokalizacji. Pomimo zmian, Gdańsk nadal pozostaje nadmorskim miastem, w którym najłatwiej dostać dofinansowanie. Limit spadł tu o 4,5% – z 5682,05 zł do 5425,75 zł za mkw. W pozostałych miastach górną granicę cenową zamyka kwota 4576 zł.


Do tej pory najwięcej wniosków o dofinansowanie pochodziło właśnie z województwa pomorskiego, w tym 652 z samego Gdańska. Zaakceptowano ich ponad 1266, co wyniosło 31,5 mln zł. Ten wynik plasuje Gdańsk na drugim miejscu statystyki. Warszawa mimo znacznej różnicy rynku wciąż prowadzi, jednak z niewielką przewagą.

REKLAMA

Zmiany limitu nie są duże, ale dla Młodych z pewnością odczuwalne. Ciągle na czele stają duże miasta, w których limity MdM zawężają wybór zaledwie kilku dzielnic. Zachodzi więc pytanie, czy warto szukać na siłę mieszkań kierując się tylko i wyłącznie wyznacznikiem limitów programu? Bardzo często podczas poszukiwania własnego lokum młodym ludziom wizję przyświecają właśnie wymagane przez program kryteria. Nie uświadamiają sobie, że ta inwestycja zwiąże ich z mieszkaniem na kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Agnieszka Kaczanowska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA