Stoją i czekają na klientów

Stoją i czekają na klientów

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wiele mówi się ostatnio o bardzo bogatej ofercie mieszkań deweloperskich. Warto zauważyć, iż część z tych mieszkań znajduje się dopiero w początkowej fazie realizacji, a czasami wręcz nie rozpoczęto jeszcze żadnych prac budowlanych. Jak pokazuje praktyka rynkowa również na takie mieszkania znajdują się klienci. Zwykle kusi ich niższa cena obowiązująca w przedsprzedaży i szeroka możliwość wyboru najatrakcyjniejszych mieszkań w inwestycji. Większość potencjalnych klientów poszukiwania własnego M zaczyna jednak od przeglądu projektów deweloperskich, w których można od razu przystąpić do prac wykończeniowych. Sprawdźmy więc, jaki wybór spośród ofert spełniających tak nakreślone warunki mają klienci w poszczególnych miastach.

 

Do relatywnie największego wybór gotowych mieszkań w ostatnich latach przyzwyczajeni są mieszkańcy Katowic. Ponad 400 mieszkań oferowanych przez działających tu deweloperów znajduje się w już ukończonych budynkach opowiadając za niemal 40% całkowitej oferty dostępnej na rynku pierwotnym. Na dostępność gotowych mieszkań nie powinni narzekać również łodzianie. Co trzecie mieszkanie w ofercie deweloperów powstało w ramach inwestycji oznaczonej już jako zakończona. W Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu mieszkania gotowe stanowią około jednej czwartej oferty. W wypadku Wrocławia mamy do czynienia dodatkowo z rekordową pod względem nominalnym liczbą gotowych, a wciąż pozostających w ofercie mieszkań. Wrocławianie mogą bowiem w tej chwili przebierać w aż 2 tys. tego rodzaju lokali. W Gdańsku mieszkania gotowe to mniej więcej jedna piąta rynku. Najgorzej wygląda sytuacja w Krakowie. W tym mieście jedynie niespełna 16% mieszkań w ofercie to te już ukończone. Nie oznacza to jednak, iż krakowianie mają jakieś szczególne trudności ze znalezieniem lokali w ukończonych inwestycjach. Takich mieszkań jest bowiem w skali miasta ok. 1 900, wobec czego w większości lokalizacji można takowe znaleźć. Niski na tle pozostałych miast udział jest związany po części z obecną rekordową ofertą całkowitą. Dodatkowo spora część spośród obecnie realizowanych inwestycji ma zgodnie z planem zakończyć się do końca bieżącego roku, w wyniku czego oferta gotowych mieszkań powinna zostać niedługo bardzo poważnie zasilona.

 

REKLAMA

Możliwość szybkiego wprowadzenia się, dokładnego obejrzenia już stojącego mieszkania, budynku i rzeczywistego zagospodarowania terenu oraz brak ryzyka związanego z niedokończeniem budowy to niewątpliwe atuty gotowych mieszkań. Z pewnych względów nie zostały one jednak sprzedane w trakcie budowy, a jednym z częstszych powodów była zbyt wysoka cena w stosunku do konkurencyjnych projektów. Warto wobec tego ją negocjować, gdyż wraz z upływem czasu od zakończenia inwestycji deweloperzy coraz mniej chętnie będą ponosić koszty związane z utrzymaniem niesprzedanych lokali.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA