[Polska] W Polsce rośnie zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowym

Kajtman

Według najnowszego raportu Savills analizującego rynek inwestycyjny w Polsce, łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce w I, II i III kwartale 2014 roku wyniósł około 1,94 mld EUR, co wskazuje na około 7% spadek w stosunku do ubiegłego roku. Analitycy Savills przewidują, że roczna wartość transakcji inwestycyjnych może osiągnąć około 3,25-3,65 mld EUR, zakładając, że w IV kwartale 2014 roku sfinalizuje się kilka większych transakcji na rynku biurowym i handlowym. Ten wynik oznaczałby wzrost o około 11% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Według szacunków Savills, inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA zdominowali polski rynek inwestycyjny, a ich udział we wszystkich transakcjach wyniósł 84%. Polscy inwestorzy uczestniczyli w około 7,4% transakcjach, co jest nieco poniżej długookresowego trendu.

 

Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający i szef Działu Inwestycyjnego w Savills Polska, mówi: "2014 rok to trzeci rok z rzędu, w którym obserwujemy wzrost zainteresowania inwestorów najlepszymi obiektami logistycznymi i przemysłowymi w Polsce. Spodziewamy się także zwiększonego zainteresowania nieruchomościami z potencjałem wzrostu wartości, w związku z obecnie występującą organiczną dostępnością najlepszych aktywów na sprzedaż. Spodziewamy się również, że w nadchodzących miesiącach inwestorzy będą rozważać zakup całych portfeli w związkiem z brakiem dużych, pojedynczych nieruchomości na sprzedaż".

 

Według analityków Savills, aktywność w sektorze magazynowym pozostanie wysoka, a wartość transakcji może nawet przekroczyć zeszłoroczną, rekordową kwotę 607 mln EUR. W drugiej połowie 2014 roku spodziewane jest zamknięcie kilku większych transakcji w branży magazynowej, które mogą wyznaczyć nowy punkt odniesienia dla najlepszych stóp kapitalizacji, w szczególności dla magazynów wynajętych w całości jednemu najemcy.

 

Według analityków Savills, stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne. Najlepsze stopy na rynku warszawskim osiągają obecnie 6%. Dla wiodących miast regionalnych, jak Wrocław i Kraków, stopy zwrotu utrzymują się na poziomie 7,25-7,50%. W Poznaniu i Gdańsku stopy zwrotu są nieco wyższe (7,50-8,00%), podczas gdy w Katowicach kształtują się na poziomie 8,50%. Stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości handlowych wynoszą obecnie 5.75% dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie i 6.00% dla najlepszych centrów w miastach regionalnych, oraz na poziomie 7,50-8,00% dla najlepszych centrów w mniejszych miastach. Dla nieruchomości magazynowych, stopy zwrotu kształtują się na poziomie 7.50%, biorąc pod uwagę nowoczesny obiekt wynajęty w całości jednemu najemcy na okres przynajmniej 10 lat, położony w dobrej lokalizacji przy głównych węzłach logistycznych.