Polska ważnym punktem w produkcji elektroniki Grupy TRUMPFFot. Materiały prasowe

Polska ważnym punktem w produkcji elektroniki Grupy TRUMPF

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska pozostaje kluczowym rynkiem dla sektora elektroniki niemieckiej Grupy TRUMPF, z czterema lokalizacjami w Warszawie i okolicach (Zielonka, Kobyłka). Polska spółka zatrudnia ponad 1500 pracowników, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z poprzednim rokiem, a jej przychody wyniosły 322,9 mln euro (1,391 mld zł), co oznacza wzrost o 2,5% rdr i stanowi ponad połowę przychodów całego sektora elektroniki TRUMPF.

– „Dla całego obszaru elektroniki Grupy TRUMPF to był dobry, ale również wymagający rok. Klienci są świadomi, że jakość i powtarzalność, która pochodzi z naszych zakładów jest na gwarantowanym, najwyższym poziomie. I choć są powody do satysfakcji, pozostajemy dalecy od hurraoptymizmu mając na uwadze ostatnie, trudniejsze miesiące i obecną, niestabilną sytuację. Warto bowiem pamiętać, że sektor półprzewodnikowy charakteryzuje się dużą zmiennością i jest zależny od wielu czynników, również pozabiznesowych. Dlatego pozostajemy elastyczni i stale dostosowujemy się do bieżących realiów rynkowych wciąż mocno stawiając na badania i rozwój” – podkreśla Rafał Bugyi, prezes sektora elektroniki Grupy TRUMPF.

W ostatnich miesiącach TRUMPF dokonał znaczących inwestycji w Polsce, w tym w nowoczesne zakłady produkcyjne w Annopolu (Warszawa) i Kobyłce.

Nowy zakład o powierzchni 22,4 tys. mkw. na warszawskiej Białołęce zajmuje się montażem układów elektronicznych i komponentów do elektroniki przemysłowej, natomiast w podwarszawskiej Kobyłce, na powierzchni niemal 27 tys. metrów kwadratowych, produkowane są szafy sterownicze i moduły do technologii litografii EUV, wykorzystywanej w przemyśle półprzewodnikowym.

Kolejną ważną inwestycją była rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego w Zielonce pod Warszawą, co umożliwiło przyspieszenie projektowania i wdrażania technologii wysokonapięciowych (HV) dla przemysłu półprzewodnikowego. Na 3,8 tys. mkw. powierzchni znalazły się linie montażowe, laboratoria, prototypownia i biura.

Budżet TRUMPF Huettinger na inwestycje w Polsce wzrósł o 118% rdr, a wydatki na R&D zwiększyły się o 62%.

Mimo dobrych wyników w Polsce, Grupa TRUMPF jako całość zmaga się z wyzwaniami, takimi jak spadek sprzedaży i zamówień.

REKLAMA

W roku obrotowym 2023/24 sprzedaż spadła o 3,6% do 5,2 mld euro, a liczba zamówień zmniejszyła się o 10,4% do 4,6 mld euro. Pomimo tego, liczba pracowników na całym świecie wzrosła o 650, osiągając ponad 19 000.

O firmie Trumpf Huettinger:

Trumpf Huettinger jest światowym producentem zasilaczy do procesów powlekania plazmowego, nagrzewania indukcyjnego i wzbudzania laserów. Produkty firmy dostarczają energii procesowej dla wielu gałęzi przemysłu high-tech.

Systemy zasilające produkowane przez Trumpf Huettinger wykorzystywane są do wytwarzania struktur półprzewodnikowych najbardziej zaawansowanych technologicznie pamięci 3D i procesorów, do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, do pokrywania powierzchni szklanych i plastikowych (telewizory i monitory LED, OLED, LCD, wyświetlacze telefonów, szkło optyczne, przemysłowe i budowlane), utwardzania powierzchni metalowych (wiertła, koła zębate, łopatki turbin silników lotniczych, protezy, implanty, powłoki wykończeniowe, zabezpieczające i dekoracyjne), oraz wielu innych.

Trumpf Huettinger posiada centra badawczo–rozwojowe i produkcyjne w kilku krajach, z których największe jest w Polsce i Niemczech zaś oddziały sprzedaży i serwisu ulokowane są w Europie, Ameryce i Azji.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Na jakiej podstawie tak twierdzisz Romanie?
Roman Bażanowski
Szkoda tylko że jesteśmy tylko wyrobnikiem dla niemieckiej gospodarki i niczym więcej
REKLAMA