Ponad 2000 miejsc pracy! Dwaj kolejni, wielcy światowi giganci zainwestują na Dolnym ŚląskuWSSE "INVEST PARK"

Ponad 2000 miejsc pracy! Dwaj kolejni, wielcy światowi giganci zainwestują na Dolnym Śląsku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejne dwie znane, światowe firmy zainwestują na Dolnym Śląsku. I to niemal w tym samym czasie i w jednym miejscu. Globalny, amerykański potentat z branży e-commerce Amazon i wielki europejski koncern, niemiecki Bosch. Na lokalizację swoich najnowszych, olbrzymich inwestycji wybrali województwo dolnośląskie i małą gminę Dobromierz w powiecie świdnickim.

Dzięki tym rozpoznawalnym markom, licząca zaledwie niecałe 5-tysięcy mieszkańców dolnośląska gmina, zyska nie tylko rozpoznawalność, ale też duże środki finansowe związane z obecnością tych dwóch światowych gigantów. I oczywiście setki, a nawet tysiące nowych miejsc pracy zarówno tych bezpośrednich, jak i w tzw. otoczeniu biznesowym.

Gmina Dobromierz inwestuje

By umożliwić sprawną komunikację ze strefą ekonomiczną, a jednocześnie nie obciążać głównych arterii Dobromierza, przedsięwzięto duże projekty infrastrukturalne realizowane przez firmę STRABAG Polska. Na ten cel Gmina Dobromierz pozyskała w 2023 roku pokaźną dotację, która zostanie przeznaczona na przygotowanie niezbędnej infrastruktury pod obie inwestycje. 4 października 2023 roku, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych rządowego funduszu Polski Ład gminie Dobromierz przyznano dofinansowanie w wysokości 99 mln złotych z przeznaczeniem na budowę niezbędnej infrastruktury. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną Dobromierskiej podstrefy WSSE "INVEST-PARK".

– Cieszymy się bardzo z tej dotacji. Są to dla nas bardzo ważne środki. Musimy przebudować cały układ drogowy, który będzie wyposażony w trzy ronda, w drogi dojazdowe do poszczególnych działek w strefie. Wykonamy drogi oraz sieci wodno - kanalizacyjne, żeby ten teren mógł w pełni funkcjonować. Bez dofinansowania nie bylibyśmy w stanie tego wykonać. To prawie trzy nasze budżety – tłumaczył wówczas wójt gminy Dobromierz, Jerzy Ulbin.

Za kwotę 48,9 mln zł gmina Dobromierz przebuduje istniejące rondo, wybuduje drogę KDL, dwa ronda (obok stacji paliw i Dino), a także drogę dla ruchu pieszych i rowerów w kierunku ulicy Świdnickiej.

Wkrótce w ramach przedmiotowego zadania zostanie też podpisana umowa na budowę i modernizację infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej.

Wójt podkreślał też, że ma nadzieję, że chętnych do pracy w obu firmach nie zabraknie.

– Myślę, że tak duże firmy, jak Amazon i Bosch, zrobiły odpowiednie rozeznanie na rynku pracy. Mają one zarazem duże oddziaływanie – nie tylko lokalne, ale też regionalne – wskazuje Ulbin. – Za dwa i pół roku potrzebnych będzie 2000 pracowników. Mieszkańcy naszej gminy dojeżdżają obecnie do pracy w Żarowie, Jaworze, czy też do strefy podwrocławskiej. Może będą zainteresowani pracą w Dobromierzu, nie tracąc czasu na dojazdy. Są również gminy ościenne, takie jak Bolków czy Stare Bogaczowice, jest powiat jaworski – dodawał wójt Ulbin.

Amazon był pierwszy

Jako pierwszy potencjał inwestycyjny tego miejsca na Dolnym Śląsku docenił amerykański Amazon, który we wrześniu 2022 r. zdecydował się kupić pierwszą, blisko 20-hektarową działkę na terenie podstrefy Dobromierz, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK", która łącznie liczy niecałe 77 hektarów (76,97 ha) i składa się z trzech kompleksów. Teren zakupiony przez Amerykanów znajduje się bliżej miejscowości Dobromierz (stolica gminy). To kompleks nr 2.

Na położonym przy drodze krajowej nr 5, znakomicie skomunikowanym z autostradą A4 i Wrocławiem, a także z trasą S3 terenie, Amazon zamierza wybudować swoje kolejne wielkie centrum e-commerce w Polsce.

REKLAMA

Na razie inwestor nie przedstawił oficjalnie szczegółów swojej inwestycji, ale patrząc na podobne już istniejące centra tego amerykańskiego giganta w Polsce, w tym trzy działające na Dolnym Śląsku (dwa w Bielanach Wrocławskich, w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem, otwarte w 2014 roku oraz w miejscowości Okmiany, w gminie Chojnów, w powiecie legnickim, które zostało otwarte w 2019 r.), możemy spodziewać się budowy obiektu o wielkości od 90-95 tysięcy metrów kwadratowych do obiektu liczącego ponad 120 000 mkw. (a może i większego).

W nowym centrum Amazona może powstać od 1000 do nawet 1500 stałych miejsc pracy (w zależności od wielkości obiektu i obsługiwanych procesów oraz poziomu robotyzacji).

Koszt inwestycji szacunkowo może wynieść kilkaset milionów złotych. Inwestycja ma się rozpocząć wkrótce. Amazon na razie nie informuje o oficjalnej dacie rozpoczęcia tej inwestycji.

Niemiecki Bosch zainwestuje ponad 1,2 miliarda złotych!

Drugim w kolejności inwestorem, który wybrał gminę Dobromierz na lokalizację swojej nowej, olbrzymiej inwestycji w Polsce jest globalny koncern Bosch z siedzibą w Niemczech.

20 kwietnia 2023 r. oficjalnie ogłosił, że zamierza zainwestować 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła. Zdecydował się na zakupienie największego terenu w podstrefie Dobromierz, kompleksu nr 1 o łącznej powierzchni 49,24 ha.

Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie na Dolnym Śląsku ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku. Jak poinformowała Grupa Bosch, w nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych minimum 500 osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także w "otoczeniu" tej inwestycji.

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, z przeznaczeniem głównie na rynek europejski. Jak podkreślili przedstawiciele inwestora, Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne, które mają duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego, mogą zostać zredukowane. Ponadto bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Nowa fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. Ten znany na całym świecie niemiecki koncern inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r. Bosch ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. W zakładach Boscha w Polsce produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników. Grupa Bosch produkuje obecnie pompy ciepła w fabrykach zlokalizowanych w Niemczech, Portugalii i w Szwecji.

Na inwestora czeka jeszcze ostatni, najmniejszy kompleks nr 3, na terenie podstrefy Dobromierz. Jest to teren o powierzchni 7,82 ha, znajdujący się najbliżej miejscowości Dobromierz.

Cieszy fakt, że nie tylko duże dolnośląskie miasta i znane lokalizacje przyciągają nowych, dużych inwestorów i znane światowe marki, ale także mniejsze gminy coraz odważniej pozyskują tak znane firmy.

WSSE "INVEST-PARK"

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Stanisław Żbikowski
I czym się chwalić że zawsze będziemy tanią siłą roboczą.Jak nie pojedziemy do Niemiec czy USA to one przyjadą do nas .Czemu my jako Polacy nie otworzymy fabryk w Niemczech i nie zatrudnimy Niemców ?
REKLAMA