Popyt na elastyczne powierzchnie biurowe w Polsce odnotował najwyższy wzrost w tej części EuropyJakub Zazula

Popyt na elastyczne powierzchnie biurowe w Polsce odnotował najwyższy wzrost w tej części Europy

Orzech
Orzech
REKLAMA

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez The Instant Group wynika, że popyt na elastyczne powierzchnie biurowe w Polsce odnotował najwyższy wzrost spośród wszystkich najbliższych sąsiadów europejskich. W 2022 wskaźnik wzrósł o 72 proc. w porównaniu do roku 2021.

Rynek biur typu flex odnotował pozytywny wzrost w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a wiele firm korzysta z przystępności cenowej powierzchni tego typu w regionie. W szczególności Polska stała się centrum sektora elastycznych biur, a popyt napędzany jest przez rozwój start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw, sektora usług biznesowych, ale także dużych korporacji i wielu międzynarodowych firm, m.in. takich jak Amazon, Microsoft i Oracle, które rozpoczynają działalność w Polsce.

Popyt na powierzchnie typu flex rośnie w głównych miastach, takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław, a także w miastach średnich, jak Gdańsk i Katowice. Stawki za powierzchnie biurowe w całej Polsce nadal rosną, zarówno ze względu na wysoki popyt, jak i presję inflacyjną. W Krakowie stawki wzrosły o 22 proc., podczas gdy w Gdańsku, postrzeganym jako hotspot dla małych i średnich przedsiębiorstw, operatorzy podnieśli stawki o 16 proc. w ciągu ostatniego roku. Aby sprostać rekordowemu zainteresowaniu najemców, potrzebne są inwestycje ze strony wynajmujących, inwestorów i innych interesariuszy.

REKLAMA

– W miarę wzrostu popytu na elastyczne powierzchnie biurowe w Polsce, przed właścicielami, operatorami i zainteresowanymi stronami na całym rynku otwierają się znaczące możliwości inwestycyjne. Konieczne jest jednak zwiększanie przez operatorów podaży przestrzeni klasy premium, aby zaspokajać rosnący popyt i przyciągać większe korporacje. Plany ekspansji operatorów w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie sugerują, że w 2023 roku na rynku nadal będzie utrzymywać się tendencja wzrostowa. Właściciele nieruchomości powinni dalej pobudzać rozwój rynku, dodając do swoich portfeli nieruchomości komercyjnych powierzchnie flex, zwłaszcza na rynkach regionalnych, np. we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Pozytywne nastawienie właścicieli w regionie EMEA do elastycznych przestrzeni biurowych otwiera nowe możliwości współpracy z obecnymi dostawcami. Ogólnie rzecz biorąc, polski rynek elastycznych przestrzeni biurowych oferuje znakomite możliwości inwestycyjne, a w Polsce potrzebna jest większa liczba inwestycji, aby zaspokoić wysoki popyt na elastyczne przestrzenie biurowe – komentuje Grzegorz Kmieciński, Senior Director, Client Solutions EMEA, The Instant Group.

Podaż powierzchni flex w całej Polsce wzrosła o 3 proc. w porównaniu do 2021 roku, ponieważ wynajmujący coraz częściej dodają powierzchnie flex do swoich portfeli komercyjnych. Jeśli jednak popyt będzie nadal przyspieszał, na rynkach regionalnych, takich jak Wrocław, Poznań czy Katowice, potrzebna będzie większa podaż powierzchni premium. Wraz z rosnącym popytem na powierzchnie flex klasy premium w regionie EMEA, operatorzy, którzy są w stanie zapewnić wyższy standard, mogą osiągnąć wysokie wskaźniki obłożenia i przychody, uwzględniając wyższe koszty związane z powierzchniami flex klasy premium.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA