Polski rynek biurowy ma apetyt na więcejfot. investphoto.pl

Polski rynek biurowy ma apetyt na więcej

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Mocny popyt, spadek wakatu i 1,8 mln mkw. biur w budowie – to obraz rynku biurowego na koniec I kwartału 2018 r.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym w I kwartale 2017 r. 
PopytW I kw. 2018 r. podpisano umowy najmu na prawie 330 000 mkw., z czego ok. 127 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. Dużą aktywnością poza Warszawą charakteryzował się sektor bankowości i finansów, który był odpowiedzialny za trzy największe umowy na tych rynkach. 
Sektor biurowy korzysta z dążenia firm do poprawy środowiska pracy w celu wsparcia procesów rekrutacyjnych i pozyskania najlepszych kandydatów. Nowoczesne biuro staje się ważną przewagą w tym procesie, co istotnie wpływa na popyt na powierzchnię biurową. Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni, a na te potrzeby znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony, jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice – komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych, JLL.
Największe kontrakty najmu w I kw. podpisały: poufny najemca z sektora publicznego (14 800 mkw. w Pięknej 2.0, Warszawa), Cambridge Innovation Center (13 500 mkw. w Varso II, Warszawa), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska, Warszawa), Santander Consumer Banku (10 000 mkw. w Business Garden, Wrocław), State Street (9000 mkw. w inwestycji .big, Kraków).
REKLAMA
Podaż– W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 000 mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie. Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają 9,8 mln mkw. Nowa podaż – wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale – w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw. – mówi Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Największe projekty biurowe oddane do użytku w I kw. przypadły na główne rynki poza Warszawą. Były to: Olivia Star w Trójmieście – wieża biurowa oraz najwyższy budynek w północnej Polsce, O3 Business Campus III w Krakowie, .KTW w Katowicach, biurowiec BZ WBK we Wrocławiu oraz Graffit w Warszawie.
Powierzchnie niewynajęte i czynszeWspółczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce po raz kolejny się obniżył i obecnie wynosi 10,1%. Wynika to z nieustannie poprawiających się warunków rynkowych oraz silnego popytu na biura, zwłaszcza ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych. Najniższy wskaźnik pustostanów charakteryzuje Trójmiasto – 7,7%, najwyższy Lublin – 17,1% – komentuje Mateusz Polkowski.
W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17-23 euro/mkw./miesiąc, a poza nim – 11-15,0 euro/mkw./miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5-14,6 euro/mkw./miesiąc) oraz Wrocław (13,7-14,5 euro/mkw./miesiąc), natomiast najniższe odznaczają Lublin (10,5-11,5 euro/mkw./miesiąc) i Szczecin (11,5-14 euro/mkw./miesiąc).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA