Poznaliśmy szacowany koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w PolscePolskie Elektrownie Jądrowe

Poznaliśmy szacowany koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

REKLAMA

Poznaliśmy przybliżony, szacowany koszt technologii i prac budowlanych budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie w północnej części Polski, w w województwie pomorskim. W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Szacowany koszt realizacji tej gigantycznej, strategicznej dla Polski inwestycji to 115 mld zł. Koszt działalności spółki, inwestycji towarzyszących to ok. 35 mld zł, poinformował pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Dokładne szacunki mają być znane w roku przyszłym.

Obecnie prowadzone są prace nad aktualizacją harmonogramu budowy i projektami ustaw dotyczących finansowania i etapowania w procesie uzyskiwania pozwoleń.

– „Szacujemy, że koszty budowy elektrowni to będzie około 115 mld zł (koszty techniczne czyli technologia i prace budowlane plus około 35 mld zł koszty działalności spółki, koszty inwestycji towarzyszących i niezbędna rezerwa” – poinformował Maciej Bando, odpowiadając na pytania w Sejmie.

Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej podkreślił też, że kluczowe jest zakończenie inwestycji towarzyszących, budowa dróg i linii kolejowych do 2028 roku. Ich koszt szacowany jest na ok. 5 mld zł.

REKLAMA

Maciej Bando przypomniał, że inwestycja będzie finansowana kapitałem własnym i dłużnym.

– „W programie rządowym przyjęto założenie, że inwestycja będzie finansowana według struktury: 30% kapitału własnego i 70% kapitału dłużnego, przy czym jednocześnie określono górną granicę kapitału własnego do poziomu 60 mld zł” – podkreślił Bando.

Wskazał, że 70% długu ma być zaciągane w ramach rynku międzynarodowego i krajowego.

Maciej Bando dodał także, że – zgodnie z deklaracją strony amerykańskiej – jednym z głównych donatorów będzie EXIM Bank, który jest instytucją rządową, który finansuje inwestycje amerykańskie za granicę.

Polskie Elektrownie Jądrowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA