Vastint Poland otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla czterech budynków pierwszego etapu Business Garden w Poznaniu. Dotychczas projekt posiadał pre-certyfikatem LEED Core & Shell Gold przyznany na etapie projektowania, jednak odpowiednio dobrane materiały oraz wdrożone w trakcie realizacji rozwiązania techniczne pozwoliły na uzyskanie ostatecznej certyfikacji na poziomie wyższym.
– „Business Garden Poznań jest jednym z nielicznych projektów zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta, które otrzymały najwyższą certyfikację w Polsce. W naszym przypadku, uzyskane punkty zostały przyznane w głównej mierze za wysoki standard budynków i pro-ekologiczne rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii, wody, emisji gazów cieplarnianych, ilości wytwarzanych odpadów, a także za szczególną dbałość o jakość środowiska pracy” – powiedział Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland.
Spośród szeregu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w kompleksie na uwagę zasługują te, które pozwalają w sposób efektywny zarządzać poziomem zużycia wody i energii. Przede wszystkim połączenie roślinności ekstensywnej zielonych dachów oraz rosnących w ogrodzie gatunków rodzimych, doskonale przystosowanych do lokalnych warunków, nie tylko minimalizuje efekt wyspy cieplnej i przyczynia się do lokalnej różnorodności biologicznej, ale także redukuje zużycie wody do tego stopnia, że nie jest potrzebny stały system nawadniania. Dodatkowo, wody opadowe zatrzymywane są na dachach porośniętych roślinnością oraz w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu do miejskiej kanalizacji trafia ograniczona ilość deszczówki, która przy obfitych opadach powodowałaby podtopienia ulic. Ponadto, zamontowane w toaletach krany, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przepływu, pozwalają uzyskać oszczędności ok. 6,8 mln litrów wody w skali roku. Warto także odnotować fakt, iż dzięki wysokiej jakości i wydajności energetycznej materiałów wykorzystanych do wykonania fasad oraz zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, w tym systemu klimatyzacji, budynki wykorzystują ok. 46% mniej energii niż typowe biurowce zaprojektowane zgodnie z wymogami ASHRAE.
Business Garden powstaje na poznańskim Marcelinie. Kompleks, o planowanej powierzchni najmu 80 000 m2, obejmować będzie dziewięć budynków biurowych. Pierwsze cztery, o powierzchni najmu 42 000 m2, oddano do użytku na początku tego roku. Wyróżniają się one charakterystyczną kameralną zabudową, dużym udziałem terenów zielonych i bogatą ofertą usług dodatkowych. Ze względu na skalę, Business Garden umożliwia efektywną aranżację przestrzeni biurowej oraz daje nieograniczone możliwości ekspansji. W konsekwencji oferuje idealne warunki wspierające procesy biznesowe oraz rozwój centrów operacyjnych firm z sektora BPO, SSC i IT.