[Poznań] Jesienią poznańskie dzielnice kwitną od nowych inwestycji mieszkaniowych

Kajtman

Poznański rynek nieruchomości zanotował bardzo duży wzrost, jeżeli chodzi o nowe inwestycje mieszkaniowe. Jednak różnice cenowe jakie dzielą poszczególne dzielnice w ostatnim okresie są jeszcze bardziej zauważalne.

 

Poznań, skupia w sobie funkcję nie tylko siedziby władz samorządowych, ale jest jednocześnie centrum prężnej aktywności gospodarczej, inwestycyjnej, kulturowej czy turystycznej. Ostatnio często podkreśla się także rolę Poznania jako innowacyjnego ośrodka akademickiego, który ma coraz większy udział w rozwijaniu polskiej nauki. Pod względem komunikacyjnym, jednym z najważniejszych szlaków drogowych jest przecinająca województwo na pół, przechodząca przez Poznań, trasa europejska E30, która dla nas ma znaczenie szczególnie poprzez połączenie Warszawy z Niemcami. Nie dziwi więc fakt, że tak znaczący rozwój na wielu płaszczyznach nie ominął również nieruchomości.


W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku, liczba mieszkań wzrosła o ponad 41 procent, co obrazuje skalę nowych inwestycji jakie zasiliły poznański rynek w 2014 roku. Najbardziej płodny jeżeli chodzi o mieszkania gotowe do odbioru był I kwartał, w którym oddanych zostało 1410 mieszkań.


Stare miasto z największą i najdroższą ofertą

Niezmiennie dzielnicą, która oferuje największy wybór mieszkań z nowych inwestycji jest Stare Miasto. Niesłabnąca dynamika rozwoju samej dzielnicy nadal skłania wielu inwestorów do budowy coraz to nowych osiedli mieszkaniowych.

 

Dzielnicą, która odnotowała znaczący rozwój nowych inwestycji mieszkaniowych jest Wilda. Mimo, że odznacza się najmniejszą powierzchnią w porównaniu z innymi dzielnicami Poznania, swoją atrakcyjną lokalizacją oraz bliskością do centrum skłoniła wielu inwestorów do budowy nowych osiedli. Zwłaszcza rejony Wildy graniczące ze Starym Miastem stały się popularne zarówno wśród inwestorów jak i potencjalnych nabywców mieszkań w tej dzielnicy. Nie dziwi więc fakt, że powstające tam inwestycje mieszkaniowe zaczynają być traktowane jako te z ,,wyższej półki".


Jeżeli chodzi o ceny nieruchomości, nad resztą dzielnic niezmiennie góruje Stare Miasto. W porównaniu z II kwartałem różnica ta jeszcze wzrosła.


Oprócz Starego miasta oraz Grunwaldu, reszta dzielnic zanotowała spadek cen metra kwadratowego w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Jest to więc dobry prognostyk dla osób, które czekały do końca roku z zakupem mieszkań w tych dzielnicach.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń