[Poznań] Mieszkania w celach inwestycyjnych na poznańskim rynku

Kajtman
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce jest stabilna. Podaż mieszkań jest duża przy nie słabnącym popycie. Mieszkania kupowane są nie tylko do użytku prywatnego, ale również w celach inwestycyjnych, pod wynajem lub do dalszej sprzedaży. Ze względu na niskie stopy procentowe na lokatach i obligacjach nie dziwi, że inwestorzy szukają innych możliwości alokacji nadwyżki kapitału.
Zakup mieszkania może okazać się korzystny, zwłaszcza jeśli kupowany jest za gotówkę. Wtedy ryzyko inwestycyjne obniża się. W celu maksymalizacji zwrotu z takiej inwestycji warto przemyśleć zakup, biorąc pod uwagę lokalizację czy metraż, który będzie najatrakcyjniejszy dla przyszłych najemców, pozwalając na szybkie znalezienie lokatora. Roczna stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie pod wynajem w dużych miastach waha się średnio od 4,5% do ponad 6% netto. W Poznaniu, mieście studenckim budynki uczelni są rozproszone, zlokalizowane w różnych dzielnicach. Dlatego praktycznie w każdym rejonie miasta znajdą się miejsca atrakcyjne do zamieszkania dla studentów, których wg. danych z GUS z 2016 studiuje w Poznaniu około 140 tysięcy. To właśnie w oparciu o takie dane inwestorzy nie wahają się kupując jedno czy kilka mieszkań z przeznaczeniem dla studentów czy osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową, ale jeszcze nie osiągnęły zdolności kredytowej. To z kolei woda na młyn dla deweloperów, których biura sprzedaży odnotowują spore zainteresowanie ze strony klientów inwestycyjnych. – Mamy spore grono klientów inwestycyjnych, którzy chcą wynajmować mieszkanie, bo znajdują tu najemców, ze względu na dobrą lokalizację i duży wybór mieszkań, o zróżnicowanym metrażu – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor sprzedaży i marketingu Agrobex. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji Wilczak 20, skąd dojazd do centrum miasta, do uczelni jest bardzo dobry, a poza tym w okolicy nie brakuje miejsc do uprawiania sportu czy rekreacji. 
Także Piątkowo czy Podolany to perspektywiczne rejony Poznania, gdzie powstaje sporo inwestycji mieszkaniowych. – Osiedle Reduta Nowe Podolany to atrakcyjne miejsce zarówno dla rodzin jak i studentów, co zachęca inwestorów do zakupu mieszkań pod wynajem – mówi Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. Na poznańskich Jeżycach, niedaleko jeziora Rusałka, realizowana jest inwestycja Nowe Ogrody, w ramach której powstają mieszkania o zróżnicowanym metrażu – od kawalerek, po duże lokale ponad 100 mkw. – W każdym z trzech realizowanych do tej pory etapów osiedla Nowe Ogrody, mieliśmy po kilku klientów inwestycyjnych, którzy kupowali pod wynajem głównie kawalerki oraz mniejsze mieszkania 2-pokojowe – potwierdza Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Zainteresowanie zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych odnotowuje Grupa Partner, budująca między innymi w okolicach Górczyna. – W Atrium Grunwald i Atrium Sielska 22 mieliśmy różnych klientów, również tych kupujących w celach inwestycyjnych, między innymi na wynajem, ze względu na bardzo dobrą komunikację z centrum Poznania, ale też dostępność mieszkań z małym metrażem – wypowiada się Michał Wawrzyniak dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner.
Ze względu dobre połączenia komunikacyjne oraz uniwersytety zlokalizowane w samym mieście, Poznań jest dobrą lokalizacją do zamieszkania dla studentów, ale również dla osób pracujących w centrum. Jednak przedmieścia mają swoje zalety, niższe ceny oraz większy spokój, a połączenia komunikacyjne z Poznaniem na terenie powiatu są bardzo dobre, dlatego gminy ościenne również przyciągają inwestorów. Deweloperzy budujący poza miastem, ale w obrębie powiatu także otrzymują zapytania o mieszkania pod inwestycje. – Osoby kupujące nieruchomość pod wynajem pytają najczęściej o metraż około 75 mkw. Wśród wszystkich naszych inwestycji znajdujących się pod Poznaniem 5,5% zostało zakupionych lub zarezerwowanych w celach inwestycyjnych – mówi Weronika Potarzycka, specjalistka z biura sprzedaży PlanetBud Development. Przy wyborze mieszkania pod wynajem, ważna jest nie tylko lokalizacja, znaczenie ma również metraż i standard. 
Zauważyliśmy, że inwestorzy pytają nas głównie o mniejsze mieszkania, dwupokojowe, około 50 mkw., zwracają przy tym uwagę na cenę, która powinna być dla nich atrakcyjna. W odróżnieniu od klientów kupujących dla siebie, nie są tak zaangażowani w wyposażenie czy standard takiego lokalu – zauważa Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się przeważnie mieszkania, które można nabyć w atrakcyjnej cenie i dobrej lokalizacji. – Rzeczywiście małe mieszkania są bardzo atrakcyjne dla rentierów. Na inwestycji Wschodnia 19 sprzedaliśmy już kilka takich lokali pod najem. Są to zazwyczaj mieszkania o metrażu około 38-39 mkw. Chociaż zdarzają się też lokale trzypokojowe – mówi Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Na zachodniej stronie powiatu intensywnie rozwijają się okolice Skórzewa i Dopiewa. Tam chętnie wyprowadzają się poznaniacy, w tym osoby wynajmujące mieszkania. Deweloper Linea sprzedaje mieszkania także klientom inwestycyjnym. Najczęściej są to modne mieszkania z ogrodem typu Forma, dwupoziomowe, o metrażu 70-75 mkw. Następnie są wynajmowane mieszkańcom, między innymi na Leśnej Polanie w Dopiewcu w gminie Dopiewo. – Zwykle na takie rozwiązanie decydują się osoby, które są na początku swojej drogi życiowej i jeszcze nie kupują mieszkania, ale czują się u nas bardzo komfortowo – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Zainteresowanie klientów inwestycyjnych odnotowuje również deweloper z Suchego Lasu. – Budując domy w Suchym Lesie i Złotnikach, nie oczekiwaliśmy, że przyjdzie do nas klient chcący kupić dom w innych celach niż użytek własny. A jednak tak się stało. To tylko pokazuje potencjał naszej inwestycji i miejsca – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place.
Zakup mieszkań w celach inwestycyjnych to obecnie korzystne rozwiązanie alokacji kapitału, jeśli zostanie dobrze przemyślane. Inwestorzy kupujący mieszkania pod wynajem, zwracają uwagę na lokalizację, która powinna mieć dobre połączenia komunikacyjne, znajdować się blisko punktów usługowych i handlowych. Na rentowność inwestycji ma również wpływ metraż, im mniejszy tym łatwiej znaleźć najemców, a ryzyko jest niższe niż w przypadku dużych mieszkań czy domów.
Źródło: materiały prasowe