Początek 2013 r. nie przyniósł rewolucyjnych zmian na poznańskim rynku mieszkań deweloperskich. Większość dotychczasowych tendencji była kontynuowana.
Na uwagę zasługuje najwyższy w ostatnich latach udział mieszkań znajdujących się w już ukończonych budynkach w całości dostępnej oferty. Coraz bliżej jest on granicy 40%. Wbrew pozorom nominalna liczba tego rodzaju lokali wcale nie była największa w badanym okresie. Wystarczyło, by utrzymała ona zbliżony poziom do notowanego w poprzednich kwartałach. Zwiększenie udziałów gotowych lokali jest bowiem efektem spadku całkowitej oferty dostępnych mieszkań na koniec I kw. 2013 r. już poniżej 4 tys. mieszkań.
Duży udział ukończonych mieszkań to komfort dla klientów umożliwiający im dokładne zapoznanie się z cechami konkretnego lokalu. W wypadku osób dotychczas wynajmujących swoje lokum skrócenie czasu między zakupem a wprowadzeniem do nowego mieszkania przekłada się na realne oszczędności. Istotne jest również bezpieczeństwo transakcji zakupu mieszkania, które istnieje w rzeczywistości, a nie tylko na papierze. Dla deweloperów to z kolei ból głowy. Gotowe, a wciąż niesprzedane mieszkania oznaczają dla nich dodatkowe koszty, które zmuszeni są ponosić.
Emmerson S.A.