Poznań przystępuje do prac nad projektem planu dla obszarów wokół Jeziora MaltańskiegoUM Poznań

Poznań przystępuje do prac nad projektem planu dla obszarów wokół Jeziora Maltańskiego

Orzech
Orzech
REKLAMA

We wtorek 6 lutego Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę umożliwiającą Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (MPU) przystąpienie do prac nad planem. Teren opracowania będzie wynosił 512 ha. W jego granicach znajdą się tereny bezpośrednio przylegające do jeziora, a także obszary wokół - Nowe Zoo, Termy Maltańskie, tzw. osiedle Maltańskie, tereny usługowe przy ulicy Krańcowej oraz obszary cenne przyrodniczo, w tym dawny użytek ekologiczny Olszak I.

Obszar objęty planem stawia przed planistami wiele wyzwań. Miejska Pracownia Urbanistyczna chce zaproponować rozwiązania, które spełnią oczekiwania mieszkańców co do zagospodarowania tych terenów. Prace nad projektem planu miejscowego podjęto w celu ponownej oceny założeń planistycznych, które będą zgodne z obowiązującym "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania oraz z wytycznymi zawartymi w "Audycie krajobrazowym województwa wielkopolskiego" (przyjętym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego). To kluczowe dokumenty, określające w jaki sposób tereny wokół Jeziora Maltańskiego powinny być chronione i w jaki sposób powinny się rozwijać.

UM Poznań
UM Poznań

Wśród problemów, z którymi trzeba się zmierzyć przy pracach nad tym projektem planu, można na przykład wskazać tereny po dawnej "Wyborowej", które obecnie znajdują się w użytkowaniu wieczystym Miasta. W obowiązującym Studium są to tereny sportu i rekreacji w zieleni i zapisy sporządzanego projektu planu muszą być zgodne z tymi wytycznymi. Istotną kwestią jest również ponowna ocena założeń planistycznych dla terenów usługowych wokół Term Maltańskich, w sąsiedztwie stoku narciarskiego czy terenów usługowych w rejonie ulicy Krańcowej.

W pracach nad projektem również ważna jest sprawa przekształcenia obszaru tzw. osiedla Maltańskiego (tereny te wymagają rewitalizacji), czy terenów w rejonie ulicy Dymka, wskazanych w obowiązujących planach jako tereny usług rekreacyjnych. Kluczową kwestią jest także ponowna ocena zapisów ochronnych dla terenów zieleni, przede wszystkim w odniesieniu do dawnego użytku ekologicznego Olszak I, który na skutek zmian ustawowych przestał być prawnie chroniony.

REKLAMA

Wokół jeziora jest też planowany szereg inwestycji, które będa realizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. To m.in. realizacja lodowiska oraz wrotkarni (obiekt całoroczny), modernizacja Kopca Wolności czy jazu cybińskiego, realizacja pływającej sceny, przygotowanie konkursu na koncepcję rewaloryzacji kąpieliska. Weryfikacji planistycznej wymagają również plany rozwoju infrastruktury sportowej, np. kwestia poszerzenia toru regatowego w północnej części jeziora czy rozbudowa hangarów na mecie toru regatowego.

Prace koncepcyjne w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej poprzedzą konsultacje społeczne i zbieranie wniosków do projektu.

Skierowanie projektu uchwały do Rady Miasta Poznania było poprzedzone inicjatywą prezydencką dotyczącą konieczności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia Jeziora Maltańskiego.

UM Poznań
UM Poznań

Źródło: UM Poznań

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Piękny kawałek miasta, szkoda byłoby to zabetonować.
REKLAMA