Rynek deweloperski od kilku lat przeżywa oblężenie. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest duże, a liczba zakończonych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę nieustannie rośnie. Choć najpopularniejsze niezmiennie są lokale średniej wielkości, coraz więcej klientów decyduje się na większe lokum. Polaków stać na większe mieszkania.
Średnie wynagrodzenie daje coraz większe możliwości zakupowe. Jak wynika z raportu Lion's Bank, stać nas na znacznie więcej, niż jeszcze dekadę temu. W roku 2015 zanotowano 60-procentowy wzrost siły nabywczej względem lat sprzed wybuchu kryzysu ekonomicznego.
– Wynagrodzenia poszły w górę, podczas gdy ceny mieszkań od paru lat utrzymują się na stabilnym poziomie – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej, budującej osiedle Stróżyńskiego 11 na poznańskim Piątkowie. – Ceny transakcyjne w Poznaniu na rynku pierwotnym ustabilizowały się na poziomie 6-7 tys. W konsekwencji tego, wzrost gospodarczy przekłada się na rosnącą siłę nabywczą kupujących mieszkania oraz większą zdolność kredytową. Od pewnego czasu obserwujemy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami trzy, a nawet czteropokojowymi. Co ważne, dla tych osób nie są to pierwsze kupowane nieruchomości, a kolejne. Motywacją do zakupu jest więc chęć podniesienia standardu życia. Na rynek nieruchomości wkroczyło pokolenie wyżu demograficznego lat 80. To młodzi, aktywni zawodowo, coraz lepiej zarabiający ludzie, zakładający lub powiększający swoje rodziny. Ich potrzeby mieszkaniowe zmieniają się, a warunki finansowe umożliwiają ich zaspokojenie i poprawę standardu życia – dodaje.
Według raportu opublikowanego przez GUS, średnia wielkość mieszkania w 2015 roku wyniosła 73,6 mkw. i wzrosła o 0,2 mkw. w stosunku do roku poprzedniego. Pomimo że niezmiennie największym zainteresowaniem wciąż cieszą się mieszkania 2-3-pokojowe o powierzchni ok. 40-60 mkw., deweloperzy zauważają zmieniające się trendy.
– Podczas wiosennej edycji targów domów i mieszkań zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania mieszkaniami trzy oraz czteropokojowymi. W naszej nowobudowanej inwestycji na Stróżyńskiego mieszkania zlokalizowane na ostatnich kondygnacjach, pozwalają zaaranżować przestrzeń na poddaszu tworząc dodatkowe pokoje, garderobę, łazienkę czy playroom dla dzieci. Klienci zwracali uwagę także na mieszkania dwupoziomowe w inwestycji Casa Fonte na poznańskim Sołaczu – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. – Wielu poznańskich deweloperów nie zareagowało odpowiednio wcześnie na ten trend i nie oferuje mieszkań powyżej 65 mkw. Wówczas klientom pozostaje jedynie łączenie mieszkań zlokalizowanych obok siebie. Takie rozwiązanie jest dobre pod warunkiem, że układy mieszkań pozwalają uzyskać funkcjonalną przestrzeń po połączeniu – dodaje Taflińska.
Według danych zebranych i opublikowanych przez Economist Intelligence Unit w Polsce, w ciągu najbliższych lat staniemy się znacznie zamożniejsi. Zgodnie z raportem, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z perspektywą najwyższego wzrostu liczby gospodarstw domowych, które będą posiadały majątek na poziomie 400 tys. złotych. To bardzo optymistyczne prognozy świadczące o tym, że standard życia podwyższy się, a Polacy będą się bogacić.