Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu otwarto Odra Centrum – unikatowy projekt w skali Polski źródło: Orzech

Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu otwarto Odra Centrum – unikatowy projekt w skali Polski

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
Odra Centrum
adresWrocław, Most Grunwaldzki
inwestorFundacja OnWater.pl
REKLAMA
W centrum Wrocławia tuż przy moście Grunwaldzkim otwarto 5 czerwca Odra Centrum. Jest to unikatowy projekt w skali Polski. Jest to pierwszy wybudowany na wodzie ośrodek edukacyjno-kulturalny, w którym realizowane będą projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, historii, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. 
W ośrodku podejmowane będą również projekty kulturalne i społeczne, mające na celu budowania tożsamość społeczności lokalnej. Odra Centrum będzie dostępnym dla wszystkich modelowym, niskoemisyjnym obiektem pływającym o powierzchni 800 mkw. Będzie to przyszłościowa budowla, zoptymalizowana energetycznie zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, które powszechnie zaczną obowiązywać dopiero w 2022 r.  
Orzech
Orzech
Orzech
Odra Centrum zostało wybudowane przez Fundację OnWater, którą kieruje Kamil Zaremba, właściciel pierwszego po wojnie domu na wodzie we Wrocławiu. Odra Centrum przycumowało między ujściem Oławy a mostem Grunwaldzkim. Czynne jest codziennie, od 9 do 20.

Orzech
Orzech
Orzech
Odra Centrum zajmować się będzie tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmować będzie działania kulturalno-społeczne pod nazwą "Budujemy Tożsamość Odrzan". W ramach Odra Centrum działać będą następujące projekty:
  • Szkoła na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie,
  • iOdra – punkt informacji turystycznej na temat Odry, grupująca wszelkie aktywności związane z rzeką i promujący aktywność nad wodą,
  • Odra Cafe – unikalne miejsce spotkań, otwarte na ludzi i na wszystkie środowisk,
  • Odrateka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały i pamiątki związane z Odrą,
  • Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze,
  • Akademia Węzłów – unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.Na miejscu można także skorzystać z wypożyczalni kajaków (godzina pływania to koszt 27 zł, druga godzina gratis, ale – po wyposażeniu w chwytaki i worki – wypożyczający sprzątają rzekę). W ofercie Odra Centrum są też warsztaty (obowiązują zapisy), czy wakacyjne półkolonie.
Ideą Odra Centrum jest aktywizacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju, przybliżenie dzieciom, młodzieży i dorosłym nowoczesnych technologii mających wpływ na ochronę atmosfery i klimatu, racjonalną gospodarkę zasobami, szczególnie wody. Dotyczy to wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE (hydroelektrownie) do transportu lądowego i wodnego (elektromobilność na lądzie i na wodzie – pojazdy elektryczne i stacja ładowania). 

Ponadto budynek Odra Centrum wyposażony zostanie w najnowsze urządzenia ograniczające zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł, np. wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaika), energię cieplną rzeki (wodne pompy ciepła), efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem promienników wodnych. 

Umożliwi to kształcenie oraz wymianę najnowszej wiedzy w zakresie objętym programem edukacyjnym. Uczestnicy szkoleń i zajęć edukacyjnych będą mogli naocznie przekonać się o skuteczności prezentowanych technologii i zapoznać się z zasadami działania poszczególnych urządzeń. Temu celowi służyć będą modele urządzeń i przeprowadzane w ramach zajęć doświadczenia. 
Dzięki zastosowaniu technologii internetowych możliwe będzie korzystanie z zasobów Odra Centrum również przebywając w innych częściach kraju czy świata (wirtualny spacer, gry edukacyjne).

Wsparcie merytoryczne firm dostarczających technologie wykorzystane w Odra Centrum pozwoli na organizację konferencji, szkoleń, seminariów itp., a tym samym profesjonalizację animatorów edukacji ekologicznej biorących udział w zajęciach organizowanych w Odra Centrum. 

Powstała infrastruktura będzie stanowić znakomitą bazę dla wielu tzw. miękkich projektów edukacji ekologicznej prowadzonych przez placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, realizując w ten sposób postulat wsparcia systemu edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Międzynarodowa szkoła wybrała na siedzibę liceum kompleks biurowy Centrum Południe
Kompleks biurowy Centrum Południe we Wrocławiu pozyskał kolejnego najemcę z branży edukacyjnej. We w...
Na warszawskim Mordorze rusza budowa hostelu pod najem długoterminowy
Spółka Postęp Property, należącą do fińskiego dewelopera YIT Development, podpisała z firmą Unibep S...
Dolny Śląsk: Rusza budowa kompleksu Karkonosze Springs Hotels&Resorts [WIZUALIZACJE]
We wsi Staniszów pod Jelenią Górą, u podnóża Karkonoszy, firma Oak Property należąca do grupy Europl...
Wkrótce otwarcie hotelu Diament Plaza w centrum Katowic [WIZUALIZACJE]
W samym centrum Katowic jeszcze w tym roku otwarty zostanie nowy hotel Diament Plaza z 135 pokojami,...
Amerykański BNY Mellon zwiększa zatrudnienie w swoim centrum we Wrocławiu
Amerykańska firma BNY Mellon będąca międzynarodowym liderem w dziedzinie zarządzania inwestycjami i...
Nexity wystartowało ze sprzedażą nowego etapu osiedla City Vibe w Krakowie [WIZUALIZACJE]
Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej w Krakowie inwestycji Nexity Polska – City Vibe przy...
We Wrocławiu trwa rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Sobótki i Świdnicy [FILM + ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują za blisko 200 mln zł rewitalizację linii kolejowej z Wrocławia...
Amerykański koncern Gates zwiększa zatrudnienie w swojej fabryce w Legnicy
Jeden z liderów na rynku w produkcji zaawansowanych technologicznie pasków gumowych i przewodów, któ...
Develia rozpoczęła we Wrocławiu budowę osiedla Kaskady Różanki [WIZUALIZACJE]
Develia rozpoczęła przedsprzedaż lokali w inwestycji Kaskady Różanki przy ulicy Chorwackiej. De...
Gdańsk: Uni-logistics pierwszym najemcą w Panattoni Park Tricity East VI
Spółka Uni-logistics, specjalizująca się w spedycji morskiej, kolejowej, lotniczej i transporcie dro...