Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu otwarto Odra Centrum – unikatowy projekt w skali Polski źródło: Orzech

Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu otwarto Odra Centrum – unikatowy projekt w skali Polski

ZDJĘCIA
https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
Odra Centrum
adresWrocław, Most Grunwaldzki
inwestorFundacja OnWater.pl
REKLAMA
W centrum Wrocławia tuż przy moście Grunwaldzkim otwarto 5 czerwca Odra Centrum. Jest to unikatowy projekt w skali Polski. Jest to pierwszy wybudowany na wodzie ośrodek edukacyjno-kulturalny, w którym realizowane będą projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, historii, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. 
W ośrodku podejmowane będą również projekty kulturalne i społeczne, mające na celu budowania tożsamość społeczności lokalnej. Odra Centrum będzie dostępnym dla wszystkich modelowym, niskoemisyjnym obiektem pływającym o powierzchni 800 mkw. Będzie to przyszłościowa budowla, zoptymalizowana energetycznie zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, które powszechnie zaczną obowiązywać dopiero w 2022 r.  
Orzech
Orzech
Orzech
Odra Centrum zostało wybudowane przez Fundację OnWater, którą kieruje Kamil Zaremba, właściciel pierwszego po wojnie domu na wodzie we Wrocławiu. Odra Centrum przycumowało między ujściem Oławy a mostem Grunwaldzkim. Czynne jest codziennie, od 9 do 20.

Orzech
Orzech
Orzech
Odra Centrum zajmować się będzie tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmować będzie działania kulturalno-społeczne pod nazwą "Budujemy Tożsamość Odrzan". W ramach Odra Centrum działać będą następujące projekty:
  • Szkoła na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie,
  • iOdra – punkt informacji turystycznej na temat Odry, grupująca wszelkie aktywności związane z rzeką i promujący aktywność nad wodą,
  • Odra Cafe – unikalne miejsce spotkań, otwarte na ludzi i na wszystkie środowisk,
  • Odrateka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały i pamiątki związane z Odrą,
  • Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze,
  • Akademia Węzłów – unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.Na miejscu można także skorzystać z wypożyczalni kajaków (godzina pływania to koszt 27 zł, druga godzina gratis, ale – po wyposażeniu w chwytaki i worki – wypożyczający sprzątają rzekę). W ofercie Odra Centrum są też warsztaty (obowiązują zapisy), czy wakacyjne półkolonie.
Ideą Odra Centrum jest aktywizacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju, przybliżenie dzieciom, młodzieży i dorosłym nowoczesnych technologii mających wpływ na ochronę atmosfery i klimatu, racjonalną gospodarkę zasobami, szczególnie wody. Dotyczy to wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE (hydroelektrownie) do transportu lądowego i wodnego (elektromobilność na lądzie i na wodzie – pojazdy elektryczne i stacja ładowania). 

Ponadto budynek Odra Centrum wyposażony zostanie w najnowsze urządzenia ograniczające zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł, np. wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaika), energię cieplną rzeki (wodne pompy ciepła), efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem promienników wodnych. 

Umożliwi to kształcenie oraz wymianę najnowszej wiedzy w zakresie objętym programem edukacyjnym. Uczestnicy szkoleń i zajęć edukacyjnych będą mogli naocznie przekonać się o skuteczności prezentowanych technologii i zapoznać się z zasadami działania poszczególnych urządzeń. Temu celowi służyć będą modele urządzeń i przeprowadzane w ramach zajęć doświadczenia. 
Dzięki zastosowaniu technologii internetowych możliwe będzie korzystanie z zasobów Odra Centrum również przebywając w innych częściach kraju czy świata (wirtualny spacer, gry edukacyjne).

Wsparcie merytoryczne firm dostarczających technologie wykorzystane w Odra Centrum pozwoli na organizację konferencji, szkoleń, seminariów itp., a tym samym profesjonalizację animatorów edukacji ekologicznej biorących udział w zajęciach organizowanych w Odra Centrum. 

Powstała infrastruktura będzie stanowić znakomitą bazę dla wielu tzw. miękkich projektów edukacji ekologicznej prowadzonych przez placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, realizując w ten sposób postulat wsparcia systemu edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji budowy lub rozbudowy A4 i budowy S5 na Dolnym Śląsku
To krok milowy dla rozwoju dolnośląskiego odcinka autostrady A4. Konsorcjum firm Multiconsult Polska...
Znamy szczegóły nowej inwestycji biurowo-hotelowej przy stacji Wrocław-Mikołajów [WIZUALIZACJE]
Vastint poinformował oficjalnie o swojej najnowszej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska, w ramach kt...
W Gliwicach powstało Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach....
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego tunelu kolejowego na linii Wrocław – Jelenia Góra
Sprawniejszą organizację kolejowych połączeń w Karkonosze zapewni odnowa tunelu kolejowego na trasie...
Wrocław: Miasto wystawia na sprzedaż kolejne zabytkowe, przedwojenne kamienice [ZDJĘCIA]
Jest szansa, że kolejne dwie zabytkowe, przedwojenne kamienice we Wrocławiu odzyskają swój dawny bla...
Coraz bliżej startu wielkiej inwestycji pod Środą Śląską
Jak poinformowała wczoraj w oficjalnym komunikacie giełdowym spółka Budimex S.A., zawarła w poniedz...
W Warszawie trwa budowa laboratorium diagnostyki medycznej ALAB [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]
Budynek jest wznoszony na warszawskim Mokotowie przy ulicy Zawodzie 20/22. Obiekt o charakterze usłu...
Co kupić – dom czy mieszkanie?
Chęć posiadania własnego domu lub mieszkania to priorytet wielu dorosłych osób. Jest także synonimem...
Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Głogowa w ciągu DK12
W miniony czwartek, tj. 17 czerwca br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocła...
O krok od podpisania umowy na środkowy odcinek trasy S7 Warszawa – Grójec
Kontrola uprzednia postępowania przetargowego na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowe...