Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu powstanie Odra Centrum, a w niej m.in. szkoła na wodzie źródło: onwater.pl/category/odra-centrum/

Przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu powstanie Odra Centrum, a w niej m.in. szkoła na wodzie

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
Odra Centrum
adresWrocław, Most Grunwaldzki
inwestorFundacja OnWater.pl
REKLAMA
We Wrocławiu na Odrze przy moście Grunwaldzkim od 16 września rozpoczęło się wbijanie pali, dzięki którym wkrótce zacumuje tutaj Odra Centrum. Będzie to unikatowy projekt w skali Polski. 
Odra Centrum będzie pierwszym wybudowanym na wodzie ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym, w którym realizowane będą projekty edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy na temat Odry, historii, ekologii, ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. W ośrodku podejmowane będą również projekty kulturalne i społeczne, mające na celu budowania tożsamość społeczności lokalnej. Odra Centrum będzie dostępnym dla wszystkich modelowym, niskoemisyjnym obiektem pływającym o powierzchni 800 mkw. Będzie to przyszłościowa budowla, zoptymalizowana energetycznie zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, które powszechnie zaczną obowiązywać dopiero w 2022 r.  
onwater.pl/category/odra-centrum/
Odra Centrum zajmować się będzie tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmować będzie  działania kulturalno-społeczne pod nazwą "Budujemy Tożsamość Odrzan". W ramach Odra Centrum działać będą następujące projekty:
- Szkoła  na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie.
- iOdra – punkt informacji turystycznej na temat Odry, grupująca wszelkie aktywności związane z rzeką i promujący aktywność nad wodą
- Odra Cafe - unikalne miejsce spotkań, otwarte na ludzi i na wszystkie środowisk
- Odrateka- w której zostaną zebrane wszelkie materiały i pamiątki związane z Odrą
- Mała Szkutnia - miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze
- Akademia Węzłów - unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.
 
Twórcą Odra Centrum jest fundacja OnWater.pl, od 2013 r. realizująca projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry, tj. sprzątanie rzek, spływy edukacyjne, warsztaty ekologiczne, które gromadzą kilkaset uczestników w każdej edycji.
Ideą Odra Centrum jest aktywizacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju, przybliżenie dzieciom, młodzieży i dorosłym nowoczesnych technologii  mających wpływ na ochronę atmosfery i klimatu, racjonalną gospodarkę zasobami, szczególnie wody. Dotyczy to wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE (hydroelektrownie) do transportu lądowego i wodnego (elektromobilność na lądzie i na wodzie – pojazdy elektryczne  i stacja ładowania). Ponadto budynek Odra Centrum wyposażony zostanie w  najnowsze urządzenia ograniczające zużycie energii elektrycznej  pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł, np. wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaika), energię cieplną rzeki (wodne pompy ciepła), efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem promienników wodnych. 
Umożliwi to kształcenie oraz wymianę najnowszej wiedzy w zakresie objętym  programem edukacyjnym. Uczestnicy szkoleń i zajęć edukacyjnych będą mogli naocznie przekonać się o skuteczności prezentowanych technologii i zapoznać się z zasadami działania poszczególnych urządzeń. Temu celowi służyć będą modele urządzeń i przeprowadzane w ramach zajęć  doświadczenia. 
onwater.pl/category/odra-centrum/
Dzięki zastosowaniu technologii internetowych możliwe będzie korzystanie z zasobów Odra Centrum również przebywając w innych częściach kraju czy świata (wirtualny spacer, gry  edukacyjne). Wsparcie merytoryczne firm dostarczających technologie  wykorzystane w Odra Centrum pozwoli na organizację konferencji, szkoleń,  seminariów itp., a tym samym profesjonalizację animatorów edukacji  ekologicznej biorących udział w zajęciach organizowanych w Odra Centrum. Powstała infrastruktura będzie stanowić znakomitą bazę dla wielu tzw. miękkich projektów edukacji ekologicznej prowadzonych przez placówki  oświatowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, realizując w ten  sposób postulat wsparcia systemu edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Odra Centrum współpracuje z szeroką grupą specjalistów z różnych branż oraz  niezliczoną grupą wolontariuszy. W ciągu ostatnich lat Fundacja wraz z zespołem Odra Centrum zrealizowała wiele projektów, w których udział wzięło ponad 10 tysięcy osób.

Komentarze (7)

Napisz komentarz
Tomasz(gość)
Ujście Oławki - jak nie przycumują mądrze , to przy wodzie powyżej 6 m zacumują na moście Grunwaldzkim .
Jack(gość)
@
Ewka
(gość)
To dom założyciela fundacji
To nie jest dom założyciela
Jollo(gość)
@
Anna
(gość)
Czy ta findacja wybuduje to za własną  kasę. A jak nie to kto sponsorem będzie, unia?, czyli nasza kasa.
Za własną, zebraną nie pod przymusem. A tak na marginesie pani Anno nic nie stoi na przeszkodzie by sama założyła fundację , zbierała "kasę" i budowała co się pani podoba
Ewka(gość)
@
ala
(gość)
Ciekawe co na to ludzie mieszkający zaraz obok w domku na wodzie? (3 wizualizacja)
To dom założyciela fundacji
Anna(gość)
Czy ta findacja wybuduje to za własną  kasę. A jak nie to kto sponsorem będzie, unia?, czyli nasza kasa.
ala(gość)
Ciekawe co na to ludzie mieszkający zaraz obok w domku na wodzie? (3 wizualizacja)
michałson(gość)
wygląda bardzo nowocześnie, zastanawiające jest tylko czy wzięli pod uwagę systemy przecipożarowe. Alufire się tym specjalizuje. widziałem ich wykonanie hotelu w łodzi. robi wrażenie

Najnowsze artykuły

Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...