Resi4Rent umocniło się na pozycji lidera na polskim rynku PRS. Planuje 5 nowych inwestycjiMateriały prasowe

Resi4Rent umocniło się na pozycji lidera na polskim rynku PRS. Planuje 5 nowych inwestycji

Orzech
Orzech
REKLAMA

Firma Resi4Rent umocniła się na pozycji lidera na polskim rynku PRS, zamykając rok z liczbą ponad 4100 lokali w swoim portfolio oraz planami inwestycyjnymi na kolejne miesiące. W ciągu roku Resi4Rent powiększyła swoją ofertę o 3 nowe projekty: dwa w Warszawie przy ul. Wilanowskiej i Białej Foty oraz jeden we Wrocławiu przy ul. Jaworskiej. Łącznie w ramach tych inwestycji firma zrealizowała 1110 nowych mieszkań w abonamencie, odpowiadając tym samym za jedną czwartą nowej podaży na rynku PRS.

Dzięki nowo otwartej inwestycji przy ul. Jaworskiej, w 2023 roku Wrocław stał się dla Resi4Rent drugim rynkiem, po Warszawie, z największą liczbą zrealizowanych lokali. Wrocławskie projekty firmy obejmują już blisko 1000 mieszkań w abonamencie, a jej ogólnopolskie portfolio składa się z ponad 4100 lokali, w 13 lokalizacjach, w 6 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku. Resi4Rent pozostaje rynkowym liderem, reprezentując ok. 30% całkowitych zasobów PRS w Polsce. Platforma utrzymała także wysoki wynik obłożenia budynków, który przez cały rok oscylował w granicach 98-99% we wszystkich projektach. Rekordowe zainteresowanie najemców odnotowano dla inwestycji Warszawa Wilanowska. Osiedle zostało skomercjalizowane w zaledwie 17 tygodni od otwarcia w lipcu 2023 roku (374 lokale).

– Oprócz otwarcia nowych inwestycji i ich komercjalizacji największym wyzwaniem 2023 roku była dla nas sytuacja gospodarcza, którą konsumenci bezpośrednio odczuli jako wzrost kosztów życia, w tym również wydatków mieszkaniowych. Aby złagodzić skutki wysokiej inflacji i podwyżek cen energii proponowaliśmy im elastyczne rozwiązania. Część obecnych mieszkańców skorzystała z możliwości zmiany lokalu na mniejszy w tym samym lub innym budynku naszej platformy, co pozwoliło im zoptymalizować koszty eksploatacji. W przypadku nowych klientów obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie kawalerkami, które z uwagi na niższe czynsze we wszystkich naszych lokalizacjach najszybciej znajdowały najemców. Większe lokale wybierali zazwyczaj cudzoziemcy, którzy przeprowadzali się do naszych inwestycji wraz z rodzinami. Biorąc pod uwagę perspektywę naszych klientów, dokonaliśmy zmian w projektach wnętrz, aby zoptymalizować funkcjonalność pomieszczeń i w konsekwencji wyeliminować zbędną przestrzeń do ogrzania i oświetlenia. Dodatkowo, dla większego bezpieczeństwa finansowego, oprócz ubezpieczenia OC Najemcy dla każdego klienta, wprowadziliśmy we współpracy z Simpl.rent i PZU także możliwość wykupienia ubezpieczenia płatności czynszu dla osób, które chcą obniżyć kaucję przy zawarciu umowy – mówi Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.

Inwestycja w sztukę i design

Najem w modelu abonamentowym jest kompleksową usługą, w której oprócz funkcji mieszkaniowych, uwzględniane są potrzeby społeczne mieszkańców oraz rozwiązania architektoniczne, stanowiące wartość dodaną do przestrzeni miejskich. W 2023 roku platforma wprowadziła m.in. ulepszenia w zakresie wyposażenia pokoi oraz wykończenia i aranżacji łazienek. Jednocześnie firma obrała kierunek rozszerzania funkcji przestrzeni wspólnych, czego przykładem jest otwarcie bezpłatnej strefy co-workingowej w budynku przy ul. Białej Floty.

W każdym przypadku nowe, różnorodne rozwiązania architektoniczne pojawiają się dzięki współpracy z lokalnymi twórcami i architektami krajobrazu. Z inicjatywy Resi4Rent powstały: największy na Dolnym Śląsku botaniczny mural (na elewacji budynku Wrocław Jaworska), którego autorem jest krakowski muralista Olaf Cirut; ceramiczna mozaika wykonana przez artystkę Krystynę Kaszubę-Wacławek w lobby budynku przy ul. Woronicza, a także malowidła ścienne, stworzone przez Marcina Bogusławskiego techniką sgraffito w budynkach przy ul. Białej Floty i Wilanowskiej.

W ramach inwestycji Kraków Błonia firma zrealizowała dwa wyróżniające się elementy: 200-metrowy ogród wertykalny na elewacji budynku, a także system informacji wizualnej doceniony srebrną nagrodą przez jury konkursu European Design Awards w kategorii Signage & Wayfinding, którego autorem jest Blank Studio.

Inkluzywna społeczność

Rok 2023 był dla Resi4Rent także okresem rozbudowywania pakietu benefitów i programu aktywności dla mieszkańców osiedli. Lokatorzy mogli korzystać z bezpłatnych serwisów rowerowych, sąsiedzkich spotkań tematycznych, a także zniżek do klubów fitness, restauracji czy innych miejsc w sąsiedztwie. W ciągu roku firma organizuje średnio 5 wydarzeń dla mieszkańców osiedli, w tym akcje społeczne, takie jak zbiórki na rzecz lokalnych schronisk dla zwierząt.

REKLAMA

Resi4Rent od początku przeciwdziała dyskryminacji na rynku najmu, prowadząc transparentną politykę i stosując wyłącznie obiektywne kryteria. Platforma reprezentuje kulturę inkluzywną i promuje różnorodność. Z jej usług korzystają przede wszystkim dwudziesto- i trzydziestolatkowie o różnym statusie społecznym i zawodowym, którzy wspólnie tworzą wielonarodową i wielokulturową społeczność. Mieszkania w abonamencie wybierają zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo, pracownicy korzystający z mieszkań w ramach pakietów relokacyjnych, cudzoziemcy adaptujący się w Polsce, single, pary i rodziny z dziećmi.

Z danych obejmujących 2023 rok wynika, że ponad 45% mieszkańców osiedli Resi4Rent to obywatele Polski. W grupie cudzoziemców największy odsetek stanowią osoby z Ukrainy i Białorusi (odpowiednio ok. 23 i 16%), wśród pozostałych lokatorów można spotkać m.in. obywateli Wielkiej Brytanii, Francji, Indii, Turcji, Armenii, Belgii, Algierii, Brazylii i innych krajów. Dotychczasowi najemcy Resi4Rent pochodzą z 92 krajów.

Oferta Resi4Rent wpisuje się w styl życia współczesnego konsumenta, w którym normą stają się mobilność zawodowa czy mniejsze przywiązanie do własności. Nowe standardy na rynku najmu wynikają także z charakterystycznych dla młodszego pokolenia świadomości ekologicznej, wrażliwości społecznej i zwrotu w kierunku odpowiedzialnej konsumpcji. Potwierdzają to m.in. wyniki ankiety dotyczącej środków transportu, przeprowadzonej wśród najemców mieszkań w abonamencie. Aż 80 proc. ankietowanych przemieszcza się do pracy pieszo, transportem miejskim, rowerem lub hulajnogą.

Utrzymanie pozycji lidera w 2024 r.

Dalszy rozwój platformy Resi4Rent jest możliwy dzięki stabilnemu zapleczu finansowemu, w tym dofinansowaniu o wartości 613 mln zł, przyznanemu w 2023 roku przez konsorcjum banków Santander Bank Polska, BNP Paribas i Bank Pekao S.A. Plany inwestycyjne organizacji wsparł także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – Resi4Rent jako pierwsza firma z polskiego sektora PRS została beneficjentem programu EBOR Resilience and Livelihoods Framework. Potwierdzeniem jej ugruntowanej pozycji w branży jest nagroda w konkursie Eurobuild Awards i przyznanie prestiżowego tytułu lidera rynku PRS. To kolejne, po otrzymanej w 2022 roku nagrodzie Laur Konsumenta, wyróżnienie dla organizacji.

Na 2024 rok firma zapowiada 5 nowych projektów mieszkaniowych, w których zaoferuje łącznie ponad 1600 lokali.

– Pięć lat temu wprowadziliśmy nowoczesną usługę mieszkań w abonamencie i od tego momentu nie przestajemy rozwijać naszego portfolio, a tym samym prowadzić do większej profesjonalizacji najmu w Polsce. W 2024 roku będziemy koncentrować się przede wszystkim na rozszerzeniu działalności w stolicy Dolnego Śląska, gdzie przygotowujemy 3 inwestycje z łączną liczbą ok. 950 lokali. Dwie z nich planujemy zakończyć w pierwszej połowie roku. Równolegle prowadzimy nowe projekty w Łodzi i Poznaniu, gdzie powiększymy lokalne oferty odpowiednio o ok. 290 i ponad 400 mieszkań w abonamencie. Naszym strategicznym celem jest zbudowanie portfolio 10 tysięcy lokali do 2025 roku – podsumowuje Sławomir Imianowski.

Z perspektywy rynkowej projekty PRS mają przed sobą przyszłość jako rozwiązanie pozwalające w krótkim czasie zwiększyć podaż nowych lokali i stopniowo zmniejszać deficyt mieszkaniowy, z którym Polska walczy od lat (według danych GUS w 2019 roku wynosił 641 tys. mieszkań, a według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku już ok. 1,5 mln), a także poprawić warunki gospodarstw domowych w sytuacji przeludnienia wynajmowanych mieszkań (Eurostat szacuje, że 65% najemców w Polsce mieszka w przeludnionych lokalach).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA