Robyg kupił za ponad ćwierć miliarda złotych grunt pod inwestycję na warszawskim Wilanowiefot. Jakub Zazula

Robyg kupił za ponad ćwierć miliarda złotych grunt pod inwestycję na warszawskim Wilanowie

Orzech
Orzech
REKLAMA
Jeden z największych zagranicznych deweloperów działających w Polsce, Grupa Robyg rozpoczyna nową inwestycję w Warszawie. Spółka sfinalizowała zakup gruntu na Wilanowie o wielkości 11,9 hektara i potencjale budowlanym ponad 104 tys. mkw. PUM. Na zakupionej nieruchomości planuje realizację wieloetapowego osiedla. Kwota transakcji wyniosła 263,2 mln złotych.
To największa transakcja zakupu gruntów na rynku deweloperów mieszkaniowych w ciągu ostatnich lat. Robyg S.A. planuje na zakupionym terenie budowę dużej ilości mieszkań, ale nie zabraknie również powierzchni handlowo-usługowych. Inwestor w połowie kwietnia wpłacił zaliczkę za teren, a w sierpniu spółka sfinalizowała ostateczne przejęcie gruntu na Wilanowie.
– Tak, jak deklarowaliśmy, zgromadziliśmy duże środki w celu rozwoju banku ziemi i ten cel realizujemy sukcesywnie od 2020 roku – już kupiliśmy grunty za łączną kwotę ponad 700 mln złotych. Planujemy kolejne inwestycje, na które mamy zabezpieczone środki – komentuje Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej grupy Robyg.
Robyg od dwóch lat akumuluje zysk. Akcjonariusz spółki z grupy Goldman Sachs nie pobierał dywidendy, co pozwoliło zgromadzić ponad 400 mln złotych. Do tego firma otrzymała dodatkowe finansowanie od akcjonariusza – Bricks Acquisition Limited z Grupy Goldman Sachs – na kwotę 100 mln złotych i sfinalizowała emisję obligacji o wartości 150 mln złotych.
– To wszystko sprawia, że mamy bardzo komfortową sytuację, jeśli chodzi o decyzje inwestycyjne. Nie wykluczamy zainteresowania akwizycjami. Może to być zakup całych podmiotów wraz z nieruchomościami, wydzielonych części przedsiębiorstw czy rozległych terenów poprzemysłowych, ponieważ mamy rozbudowane doświadczenie w rewitalizacji gruntów i przywracaniu dużych fragmentów dzielnic w miastach. Chcemy umacniać swoją pozycję w miastach, w których działamy. Rozważamy także możliwość wejścia do nowego miasta. Będzie to jednak zależało od możliwości nabycia gruntów i skali działalności, jaką moglibyśmy prowadzić w nowej aglomeracji – dodaje Oscar Kazanelson.
REKLAMA
W I półroczu 2021 roku grupa Robyg zawarła ponad 2,3 tys. umów rezerwacyjnych netto oraz podpisała około 2,1 tys. umów deweloperskich i przedwstępnych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Spółka przekazała około 1,1 tys. lokali, co jest dla spółki rekordowym wynikiem. Robyg planuje w 2021 roku podpisać ponad 4 tys. umów rezerwacyjnych oraz przekazać 3 tys. lokali.
W 2021 roku Robyg uruchomił już 14 nowych projektów i zamierza rozpocząć sprzedaż w Poznaniu. W I półroczu 2021 roku firma zainwestowała ponad 365 mln złotych w rozbudowę banku ziemi w Warszawie, Gdańsku i Gdyni. Łącznie daje to potencjał budowlany na około 190 tys. powierzchni użytkowej. Zakupy te uzupełniły grunty zakupione w 2020 roku za ponad 375 mln złotych w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu (ponad 330 tys. powierzchni użytkowej). Łączne zasoby gruntów zapewniają firmie potencjał sprzedażowy około 22 tys. lokali.
– Planujemy przeznaczyć na zakup gruntów łącznie ponad 600 mln złotych i realizujemy program skokowego wzrostu biznesu – zapowiada Oscar Kazanelson.
W 2020 roku grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży przekraczające 1,11 mld złotych, zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 211 mln złotych – czyli o 18,6 proc. więcej niż w 2019 roku, a EBIT 269 mln złotych – wzrost o 12,4 proc. rok do roku.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Spetz(gość)
Sarmacka 23
Z Wilanowa(gość)
5 paragrafów, ale o lokalizacji ani słowa bo przecież kogo takie bzdury interesują? Napiszcie czy prezes Robyga ma w Panamerze 20 czy 21 calowe felgi a sekretarka dzisiaj białe czy czarne majtki założyła - to będzie cenna informacja.
Piotr(gość)
Wiadomo w którym miejscu na Wilanowie ta ziemia?
REKLAMA