Rosnący popyt na rynku biurowym w największych polskich miastach w II kwartale 2022 r. fot. Jakub Zazula

Rosnący popyt na rynku biurowym w największych polskich miastach w II kwartale 2022 r.

RAPORT
Orzech
Orzech
REKLAMA

W II kwartale 2022 r. najemcy biurowi na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce nie zwalniali tempa – w tym okresie wynajętych zostało aż 190 000 mkw., czyli o 24% więcej, niż w I kwartale br. Łączny popyt w I połowie roku wyniósł 343 000 mkw., co stanowi wzrost o 28% w stosunku to analogicznego okresu w 2021 r. Ożywienie po stronie najemców przełożyło się na wzrost czynszów, średnio o 0,25-0,50 euro za mkw. miesięcznie. Najdrożej jest w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Intensywny kwartał po stronie najemców

W I połowie br. firmy koncentrowały się na finalizowaniu procesów najmu, które zostały zawieszone na czas pandemii. Widoczne było także dążenie do adaptacji najmowanej powierzchni biurowej do nowych wymagań rynkowych.

– Aktualny popyt na biura w znacznym stopniu generowany jest przez relokacje firm do obiektów biurowych oferujących wyższy standard lub atrakcyjniejszą lokalizację. Sprzyja temu wysoka nowa podaż dla większości głównych rynków regionalnych w kraju – zauważa Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

– Wbrew licznym opiniom związanym z zapotrzebowaniem na biura post-COVID, niektóre firmy decydowały się na zwiększenie zajmowanej przestrzeni biurowej w odpowiedzi na szybki rozwój biznesu – dodaje Karol Patynowski, JLL.

Potwierdzają to znaczące umowy związane z ekspansją obecnych najemców zarejestrowane w I połowie br., w tym m.in. na 2 800 mkw. dla Boehringer Ingelheim w Centrum Południe we Wrocławiu, 2 300 mkw. zajęte przez LKQ Europe w .KTW II w Katowicach, 2 000 mkw. dla firmy Solar w Symetris Business Park w Łodzi czy dodatkowe 1 500 mkw. dla Demant w biurowcu Oxygen w Szczecinie.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Materiały prasowe
Materiały prasowe
REKLAMA

W I połowie br. udział renegocjacji w całkowitym popycie na głównych rynkach regionalnych w Polsce wyniósł 27%, czyli o 20 p.p. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. (47%). Eksperci JLL prognozują jednak, że udział tego typu transakcji będzie się zwiększał w kolejnych kwartałach. Będą one dotyczyły zwłaszcza firm, które najmują powierzchnie w budynkach oferujących wysoki standard i nie muszą znacząco inwestować w przearanżowanie przestrzeni.

Deweloperzy zachowują ostrożność

Po rekordowym pod kątem podaży I kwartale br., między kwietniem a czerwcem do użytku oddanych zostało 68 300 mkw. powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę osiem głównych rynków regionalnych w Polsce, w I półroczu 2022 r. deweloperzy ukończyli łącznie ponad 300 000 mkw. Najwięcej nowej powierzchni oddano w Katowicach (117 000 mkw.), Trójmieście (50 600 mkw.) i Krakowie (47 700 mkw.).

– W drugiej połowie roku spodziewamy się znacznie niższej nowej podaży na rynku, która wyniesie około 111 000 mkw. Większość z tej powierzchni pojawi się we Wrocławiu i Krakowie. Inwestycje, które są aktualnie w budowie, wprowadzą na rynek blisko 560 000 mkw. nowej powierzchni. Większość zostanie oddana najprawdopodobniej do końca 2024 r. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie projekty zostaną ukończone w terminie. Co więcej, ze względu na brak kluczowego najemcy, problemy z pozyskaniem pracowników czy małą dostępność materiałów budowlanych, niektóre projekty mogą zostać czasowo zawieszone. Widzimy, że deweloperzy zachowują ostrożność przy rozpoczynaniu inwestycji z uwagi na rosnące koszty finansowania oraz utrzymującą się presję kosztową. W efekcie, najbliższe miesiące przyniosą na rynkach regionalnych stopniowy spadek powierzchni biurowej w trakcie budowy – komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Obecnie najwięcej nowej powierzchni powstaje we Wrocławiu – ponad 190 000 mkw., z czego niemal połowa (ponad 80 000 mkw.) pojawi się w ramach kompleksu Quorum. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Kraków (153 000 mkw.), a następnie Trójmiasto (76 000 mkw.).

Ceny w górę

Na większości głównych rynków biurowych I połowa br. przyniosła lekki wzrost stawek czynszu dla najlepszych nieruchomości o 0,25-0,50 euro/mkw./mies. Na koniec II kwartału najdrożej było w Krakowie (14,00-16,00 euro/mkw./mies.), Wrocławiu (14,00-15,50 euro/mkw./mies.) i Trójmieście (13,50-15,50 euro/mkw./mies.). Na rynku utrzymuje się presja wzrostowa na stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe, do czego przyczynia się ożywienie po stronie najemców oraz wysokie koszty związane z aranżacją powierzchni. Aktualnie wynoszą one około 700-1500 euro/mkw. dla powierzchni w stanie "shell&core", w zależności od preferowanego standardu i podziału powierzchni na open space bądź gabinety. Co ciekawe, podobnie jak na rynku stołecznym, również w regionach deweloperzy oferują dłuższe okresy najmu a najemcy coraz częściej akceptują takie podejście.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA