Warszawa to stolica Polski, a jednocześnie największe miasto w Polsce. Jest to główny ośrodek gospodarczy w kraju. Mają tutaj swoje siedziby największe firmy krajowe, a także międzynarodowe korporacje. Miasto w przeciągu ostatnich kilku dekad dynamicznie się rozwija, stąd jest ważnym ośrodkiem gospodarczym również w Europie. Z tego względu miasto przyciąga rzesze nowych osób z różnych terenów naszego kraju, jak również z zagranicy. Nowi mieszkańcy Warszawy przyjeżdżają tutaj na studia, bądź do pracy. Miasto oferuje szeroką gamę ofert pracy, zarówno dla Polaków, jak również dla obcokrajowców. Swoje miejsce mogą tutaj znaleźć m.in. budowlańcy, pracownicy przemysłowi, a także z sektora usług na szeroką skalę. Wielu nowych mieszkańców zostaje tu na stałe. Generuje to duży popyt na rynku nieruchomości. Nowi mieszkańcy szukają w Warszawie zarówno mieszkań, jak również domów.

Niewątpliwie atutami miasta jest dobra komunikacja (w tym rozbudowujące się metro), wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, a także dobra jakość życia. W mieście dostępna jest także szeroka oferta rozrywkowa dla osób praktycznie w każdym wieku.

Nowe domy w Warszawie

Najwięcej nowych domów powstaje w miejscowościach koło Warszawy tj. w Raszynie, Jankach, Piasecznie, Józefosławiu, Łomiankach, czy Markach. W Warszawie w głównej mierze powstają osiedla mieszkaniowe, choć domy także są budowane głównie na obrzeżach miasta w takich dzielnicach jak: Białołęka, Bielany, Ursynów, czy Wilanów. W tych dzielnicach łatwiej niż w centrum wygospodarować trochę przestrzeni na działki pod budowę domów. Jest tam również spokojniej i jest więcej zieleni niż w centrum miasta, co sprzyja klimatowi osiedli domków jednorodzinnych. W centrum miasta raczej trudno znaleźć oferty sprzedaży nowych domów. To raczej tereny przeznaczone na biura, czy osiedla mieszkaniowe. W ostatnich latach deweloperzy zauważyli rosnący popyt na domki w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej, czy szeregowej. Z tego względu coraz więcej nowych osiedli domków powstaje na obrzeżach miasta i poza jego granicami.

Zalety domów w Warszawie

W ostatnich latach, a zwłaszcza w okresie trwania pandemii Covid 19 mieszkańcy zaczęli dostrzegać niewygody związane z mieszkaniem w małych lokalach. O ile dla pary mieszkanie w 3-pokojowym mieszkaniu nie jest problemem, tak dla małżeństwa z dwójką dzieci takie warunki życiowe wydają się niezbyt komfortowe. Coraz lepsze zarobki w Warszawie, a co za tym idzie większa zdolność kredytowa powodują, że niektórzy Warszawiacy decydują się na zerwaniem życia w mieszkaniu na rzecz zamieszkania w domku jednorodzinnym. Główną zaletą zakupu domu jest przede wszystkim przestrzeń, który daje mieszkańcom komfort, a także własny zakątek zieleni w przydomowym ogródku. Własny dom to także miejsce do odpoczynku, pozbawione hałasu i zgiełku dużego miasta. Kolejnym atutem nowych warszawskich domów jest bliskość rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Podczas gdy większość mieszkańców Warszawy pracuje w centrum hałaśliwego miasta, lub w dzielnicach o dużym natężeniu hałasu, tak też dom zapewnia ciszę i spokój. Dom gwarantuje nam również sferę prywatności, której może brakować na osiedlach składających się z bloków. Dysponując działką budowlaną mamy własną przestrzeń zieleni, która oddziela nas od sąsiadów. Można zawiesić hamak i opalać się na słońcu w spokoju i ciszy. Kolejne zalety mieszkania na osiedlu domków w Warszawie to większe bezpieczeństwo, a także mniej osób na osiedlowych ulicach. Stwarza to także dogodne możliwości do nawiązywania nowych znajomości z sąsiadami. Mogłoby się wydawać, że utrzymanie domu jest znacznie droższe niż utrzymanie mieszkania. Z pewnością jest droższe, ale warto podkreślić, że wiele budynków jest podłączonych do centralnego ogrzewania, co powoduje, że nie będziemy zmuszeni palić np. węglem. Ponadto w nowo budowanych domach stosuje się rozwiązania ekologiczne i energooszczędne tj. panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła.

Jakie są oferty nowych domów w Warszawie?

Sektor budownictwa domów jednorodzinnych w Warszawie bardzo się rozwija. Powstają nowe domy zarówno w Warszawie, jak również w jej okolicach.

W Warszawie w ofercie deweloperów znajdują się zarówno domki jednorodzinne, te w zabudowie szeregowej, czy bliźniaczej, jak również wille miejskie o podwyższonym standardzie.

W przypadku domków szeregowych czy bliźniaków w Warszawie do dyspozycji są również ogródki o metrażach od 100 do 400 metrów kwadratowych. Jeśli jednak chcemy dom z większą działką to trzeba szukać domków jednorodzinnych wolnostojących w Warszawie lub poza jej granicami. Jeśli chodzi o działki to można nabyć dom z działką do własnej aranżacji bądź zagospodarowane przed oddaniem domu do użytku.

Jakie są główne cechy nowych domów w Warszawie od dewelopera?

Nowe domy od dewelopera charakteryzują się przemyślaną architekturą oraz elastycznością układu wnętrz, dzięki czemu można we własnym zakresie zagospodarować dostępną przestrzeń. Poza tym do domów przynależą miejsca postojowe dla samochodów oraz garaże jedno lub dwu stanowiskowe. Nowe domy w Warszawie, bądź w jej okolicach od dewelopera wyposażone są w innowacyjne systemy pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Często spotykane są takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, systemy rekuperacji wody, czy autonomiczne systemy oczyszczania ścieków.

Gdzie w Warszawie najlepiej kupić nowy dom?

Deweloperzy budują nowe domy i osiedla domków najczęściej na obrzeżach miasta lub poza jego granicami. Te budowane w Warszawie będą najczęściej droższe niż poza jej granicami. Ponadto często będą wykonane w standardzie premium i wyposażone w wewnętrzną infrastrukturę. Do popularnych dzielnic gdzie buduję się nowe domy na sprzedaż należą: Białołęka, Bielany, Ursynów, czy Wilanów. Natomiast popularne osiedla poza granicami Warszawy powstają w: Raszynie, Jankach, Piasecznie, Józefosławiu, Łomiankach, czy Markach.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego domu w Warszawie?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na metraż jaki chcemy mieć. Przy tym warto zwrócić uwagę na standard wykończenia. Kolejnym ważnym kryterium powinien być ogród. Większe ogrody zazwyczaj są w przypadku domków jednorodzinnych wolnostojących. Kolejnym kryterium powinno być to, czy chcemy mieć dom bliżej centrum Warszawy, czy możemy sobie pozwolić na dalsze lokalizacje np. poza Warszawą. Przy tym kryterium warto zwrócić uwagę na dojazd do centrum miasta. Istotna jest też kwestia zmiany układu wnętrz. Przy tym warto zwrócić uwagę na możliwość instalacji np. klimatyzacji czy kominka. Warto również spojrzeć nieco szerzej na miejsce, w którym planujemy zamieszkać. Istotne dla nas powinno być również jaki jest standard zagospodarowania osiedla tj. dostępność utwardzonych dróg, oświetlenia ulicznego, dostęp do sklepów itp.

Jakie są ceny nowych domów w Warszawie?

Cena nowego domu w Warszawie zależy od wielu czynników tj. metrażu, wielkości ogrodu, standardu wykończenia, lokalizacji oraz infrastruktury osiedlowej. Przeciętna cena wynosiła na IV kw. 2021 roku 9 030 zł/mkw. W przeciągu roku cena wzrosła o 14,8%. Jednak w stosunku do III kw. 2021 roku cena wzrosła o 4,8%. Jeszcze w IV kw. 2020 roku przeciętna cena wynosiła 7 866 zł/mkw. Widać z tego, jak dynamicznie rosną ceny domów w Warszawie. Natomiast średnia cena działki w Warszawie w I kw. 2022 roku wyniosła 700,63 zł/mkw. W ciągu ostatniego kwartału cena wzrosła o 1,26%.

Najnowsze artykuły z Warszawa

Universus – Brutalistyczna Perła Mokotowa zabytkiem!
Universus – Brutalistyczna Perła Mokotowa zabytkiem!
W sercu warszawskiego Mokotowa, przy ulicy Belwederskiej 20/22, stoi budynek, który przez lata budził skrajne emocje – od zachwytu po niezrozumienie. Universus, dawny Dom Książki, właśnie zyskał oficjalny status zabytku, stając się symbolem nowego podejścia do architektury późnego PRL-u.
Ulica Marszałkowska przejdzie zieloną metamorfozę [FILM+WIZUALIZACJE]
Ulica Marszałkowska przejdzie zieloną metamorfozę [FILM+WIZUALIZACJE]
Trwają pierwsze prace związane z przebudową trasy tramwajowej na ul. Marszałkowskiej – od ul. Widok do ul. Królewskiej. Powstanie tu torowisko w zielonej zabudowie, ze szpalerami drzew w pasach separacyjnych, dodatkowymi przejściami dla pieszych i przejazdami dla kierowców. Zadanie, prowadzone przez Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich, jest częścią prezydenckiego projektu Nowego Centrum Warszawy.
Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Zabytkowa „Kamienica Piłsudskiego” w Warszawie odzyska dawną świetność i wieżyczkę [FILM]
Secesyjna, zabytkowa kamienica zlokalizowana przy ul. Koszykowej 70, nazywana "kamienicą Piłsudskiego", stopniowo odzyskuje swój historyczny blask. Przed II wojną światową uchodziła za jeden z bardziej okazałych obiektów architektonicznych w tej części miasta.
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Kompleks Upper One ze 131,5-metrowym wieżowcem pnie się do góry [FILM]
Spółka deweloperska STRABAG Real Estate realizuje obecnie budowę części nadziemnej warszawskiego kompleksu Upper One, obejmującej 34-kondygnacyjny budynek biurowy oraz 17-piętrowy hotel – pierwszy w stolicy pod szyldem The Cloud One. Zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2027 rok. Generalnym wykonawcą projektu jest firma budowlana STRABAG.
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
95% tegorocznej podaży biur w Warszawie przypadnie na Wolę
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w pierwszej połowie 2025 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o ponad 85 000 mkw. nowej powierzchni, z czego przeszło 93% oddano do użytkowania w drugim kwartale. Aktywność deweloperska w tym czasie spadła do historycznie niskiego poziomu, co może oznaczać ograniczoną podaż nowoczesnych biur w perspektywie najbliższych kilku lat.
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Ulica Okrzei przejdzie dużą metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły. Przebudowa ulicy Okrzei na Pradze-Północ rozpocznie się jeszcze tego lata. Po jej zakończeniu ulica zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną spacerowiczom i rowerzystom. Inwestor - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podpisał właśnie umowę z wybranym w przetargu wykonawcą – firmą Strabag.
Biurowiec North Gate z nowymi najemcami
Biurowiec North Gate z nowymi najemcami
Savills Polska sfinalizował dwie nowe umowy najmu w North Gate, w wyniku których swoje przestrzenie w biurowcu zajmą H+H Polska oraz renomowany kantor wymiany walut. H+H Polska, będąca częścią Grupy H+H International A/S, wynajęła całe 11. piętro o łącznej powierzchni około 840 m kw. Wynajmującego reprezentował Savills Polska, natomiast najemcę zespół Colliers, co – jak podkreślają uczestnicy transakcji – pozwoliło na sprawne przeprowadzenie procesu w atmosferze otwartej komunikacji i profesjonalizmu.
Warszawski rynek biurowy: Nowa podaż rośnie, a budowy nie [RAPORT]
Warszawski rynek biurowy: Nowa podaż rośnie, a budowy nie [RAPORT]
W I połowie 2025 roku na warszawskim rynku biurowym oddano do użytku 85 200 m kw. nowoczesnej powierzchni – o 34% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wolumen projektów w budowie spadł do historycznie niskiego poziomu – 140 000 m kw. Aktywność najemców utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku, choć całkowity popyt spadł o 11% r/r w porównaniu ze średnią dla pierwszego półrocza z lat 2020-2024. Najemcy wciąż stawiają na najlepsze lokalizacje i najwyższe standardy, co przekłada się na dalszy spadek wskaźnika pustostanów w centralnych strefach miasta.
Co słychać na rynku biurowym w Warszawie?
Co słychać na rynku biurowym w Warszawie?
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w II kwartale 2025 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Avison Young, Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
Globalna firma technologiczna nowym najemcą biurowca Skyliner
Globalna firma technologiczna nowym najemcą biurowca Skyliner
Do grona najemców kompleksu Skyliner dołącza Grid Dynamics – globalna firma technologiczna notowana na NASDAQ. Spółka zajęła jedno piętro biurowca, czyli ok. 1500 metrów kwadratowych. Inwestycja Grupy Karimpol przy Rondzie Daszyńskiego umacnia pozycję nowoczesnego hubu dla firm z sektora IT, nowych technologii i AI – nowy najemca to już 10. firma z tej branży.
REKLAMA