Wrocław jest obecnie trzecim w Polsce rynkiem biurowym, po Warszawie i Krakowie. W I kwartale 2024 roku stolica Dolnego Śląska powiększyła się o jeden nowy obiekt – informuje międzynarodowa firma doradcza Knight Frank.
Wolumen Wrocławia wynosi ponad 1,37 mln mkw. i stanowi 11 proc. zasobów biurowych w kraju. W trakcie realizacji pozostaje 52 tys. mkw., z czego 69 proc. planowo ma być dostarczone na rynek jeszcze w bieżącym roku.
Do użytku oddano natomiast 18,2 tys. mkw. w ramach inwestycji Quorum Office Park. W tym samym okresie na rynkach regionalnych oddano tylko dwa budynki, po jednym w Krakowie i Wrocławiu.
– Podobnie jak na pozostałych rynkach biurowych, również we Wrocławiu, aktywność deweloperów spada. W budowie znajduje się jedynie 52 000 mkw. powierzchni biurowej, a z harmonogramów prac wynika, że 69% realizowanej podaży zostanie dostarczona na rynek jeszcze w 2024 roku – mówi Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.
Wrocławscy najemcy, podpisując umowy na 25 tys. mkw. powierzchni biurowej, osiągnęli drugi najwyższy wynik wśród rynków regionalnych.
Popyt stanowił 18 proc. całkowitego wolumenu transakcji w największych miastach. W strukturze transakcji największy udział miały renegocjacje, które dotyczyły 62 proc. wynajętej powierzchni.
Znaczny spadek zanotowały nowe umowy, które w I kwartale 2024 r. dotyczyły 33 proc. powierzchni, a w 2023 roku stanowiły 51 proc. Udział ekspansji wyniósł zaledwie 4 proc.
– Największy popyt na wynajem powierzchni we Wrocławiu w dalszym ciągu obserwujemy ze strony sektora IT. W I kwartale 2024 najemcy z tej branży odpowiadali za 38 proc. wynajętej powierzchni. Jest to efekt działań prowadzonych w mieście na rzecz rozwoju obszaru informatycznego – dodaje Maciej Moralewicz, dyrektor regionalny reprezentujący najemców w Knight Franku.
Na koniec marca 2024 roku współczynnik pustostanów wyniósł 19,1 proc. i był o 0,9 pp. wyższy w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 1,8 pp. względem analogicznego okresu w roku poprzednim.
Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec I kwartału 2024 roku pozostały stabilne względem poprzednich trzech miesięcy, zazwyczaj wahając się od 10 do 16 euro/mkw. miesięcznie.
Ze względu na wysokie koszty budowy oraz utrzymujące się wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych, czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą jednak przekraczać ten poziom. Jednocześnie, opłaty eksploatacyjne w I kwartale 2024 roku pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale od 16 do 31 zł/mkw. za miesiąc.