Są pieniądze na budowę Domu Opieki Wyręczającej we Wrocławiu źródło: Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Są pieniądze na budowę Domu Opieki Wyręczającej we Wrocławiu

WIZUALIZACJE
REKLAMA
We Wrocławiu, na Sołtysowicach, przy ulicy Sołtysowickiej 58 powstanie Dom Opieki Wyręczającej. Dzięki przyjęciu poprawki budżetowej przez Sejm, za którą jednogłośnie zagłosowały posłanki i posłowie, inwestor Domu czyli Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zostanie dofinansowane przez marszałka województwa dolnośląskiego kwotą 7 milionów złotych. 
Sama Fundacja zebrała do tej pory półtora miliona złotych. Łącznie z dotacją będzie więc dysponowała na realizację inwestycji kwotą 8,5 mln złDom Opieki Wyręczającej będzie służył rodzinom nieuleczalnie chorych dzieci. Poprawkę do budżetu zgłosiła senator Alicja Chybicka z Wrocławia. Co istotne sprawa zjednoczyła wszystkie posłanki i wszystkich posłów bez względu na przynależność partyjną i poglądy.
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Ośrodek ten będzie jedynym, takiego rodzaju miejscem we Wrocławiu i w województwie dolnośląskim, również w całej zachodniej części naszego kraju. Miejscem oferującym czasową opiekę wytchnieniową dla dzieci terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. 
Obecnie dzieci z Dolnego Śląska mogą korzystać z tego typu ośrodków w Rzeszowie, Łodzi czy w Gdańsku. Zdaniem Fundacji każde województwo w Polsce powinno mieć miejsce o charakterze domowym, aby otoczyć dziecko hospicyjne należytą opieką, a ich rodziny wsparciem. W budynku ośrodka zlokalizowano również specjalistyczne gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji.
Będzie to miejsce szczególnie potrzebne - zapewniające tymczasową opiekę niepełnosprawnemu dziecku na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. Dzięki Domowi Opieki Wyręczającej będzie można pełniej wspierać filozofię programu "za życiem".
hospicjum.wroc.pl
Podopieczni ośrodka podczas pobytu będą mieli zapewnioną stałą wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską i lekarską, psychologiczną i rehabilitację. Ośrodek będzie oferował pobyty w pokojach 1- lub 2-osobowych z łazienkami oraz niezbędne zaplecze i infrastrukturę medyczną. Powierzchnia wyniesie ok.1500 mkw.
W obiekcie znajdą się:
  • ośrodek czasowej opieki wyręczającej z 18 łóżkami;
  • część rehabilitacyjną z umożliwiającą tworzenie turnusów rehabilitacyjnych;
  • zaplecze kuchenne;
  • zaplecze szkoleniowe/edukacyjne z salą konferencyjną;
  • pomieszczenia medyczne i administracyjne;
  • magazyn sprzętu medycznego;
  • parking;
  • część rekreacyjną;
  • ogród wypoczynkowy z ogrodem sensorycznym.
hospicjum.wroc.pl
REKLAMA
 W celu realizacji projektu miasto Wrocław z dużym upustem sprzedało Fundacji 2-piętrowy budynek do kapitalnego remontu, a grunt wydzierżawiło. Aby zrealizować zamierzenie, należy jednak w całości przebudować istniejący budynek, oraz dobudować do istniejącej części nową 1-piętrową kubaturę. Na realizację przedsięwzięcia potrzebne jest pozyskanie około 8 mln zł. Należy tu dodać, że opieka w ośrodku będzie bezpłatna dla jego beneficjentów.
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
O Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci:
Fundacja działa od 2007 roku i wciąż się rozwija, odpowiadając na potrzeby rodzin, które zmagają się z trudem opieki całodobowej dziecka nieuleczalnie i przewlekle chorego. Kontynuuje działalność rozpoczętą 17 lat temu w ramach Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W 2002 r. Fundacja pomagała 20 rodzinom, a obecnie na rożnych poziomach wspiera ponad 280 rodzin z całego Dolnego Śląska. Poza hospicjum domowym prowadzi hospicjum perinatalne – dla rodziców, którzy zdecydowali się na urodzenie chorego dziecka, otwartą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie, specjalistyczną przychodnię dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci oraz centrum rehabilitacji społecznej.
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
hospicjum.wroc.pl
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Na działce przy ulicy Sołtysowickiej 58 już trwają prace porządkowe. Dom Opieki Wyręczającej ma zostać zbudowany w ciągu dwóch lat.
W artykule wykorzystano materiały Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA