SatRev otworzy we wrocławskim Sky Tower kosmiczne laboratoriumfot. Jakub Zazula

SatRev otworzy we wrocławskim Sky Tower kosmiczne laboratorium

Orzech
Orzech
[Wrocław] Sky Tower
adresWrocław, Powstańców Śląskich 95
inwestorDEVELIA S.A.
REKLAMA

Grono najemców najwyższego wieżowca we Wrocławiu – Sky Tower powiększy się o kolejnego najemcę. Wiosną przyszłego roku wiodąca, polska firma z sektora kosmicznego SatRev S.A. Zajmie 800 mkw. nowoczesnej i reprezentacyjnej powierzchni biurowej, gdzie znajdzie się także laboratorium, w którym będzie tworzyć i testować nanosatelity przed wysłaniem ich w kosmos.

SatRev S.A. to firma specjalizująca się w technologii kosmicznej, służącej obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Przystosowanie powierzchni biurowej i laboratorium odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów, a samo biuro będzie prestiżową wizytówką firmy. Nowa lokalizacja stwarza dla przedsiębiorstwa okazję do jego dalszego rozwoju oraz prowadzenia badań nad wytwarzanymi urządzeniami.

– SatRev to pasjonująca i innowacyjna firma, która dołączając do grona najemców, doskonale wpisuje się w naszą strategię. Jesteśmy dumni, że to właśnie sięgający nieba Sky Tower został wybrany na docelową lokalizację biura i laboratorium tego nowatorskiego, wrocławskiego przedsiębiorstwa. Mamy też wielką nadzieję, że właśnie w naszych przestrzeniach powstanie wiele pionierskich projektów, które wciąż będą rewolucjonizować rynek – podkreśla Agnieszka Muż, Senior Asset Manager w Adventum Group, funduszu zarządzającym kompleksem Sky Tower.

– Zmiana siedziby biura była tylko kwestią czasu. Przy obecnym tempie rozwoju potrzebujemy miejsca, w którym nasz zespół oraz kolejne dołączające do nas osoby, będą mogły w komfortowych warunkach rozwijać projekty dla międzynarodowych klientów oraz rządów. Nowe biuro daje nam 800 mkw. przestrzeni, w której, prócz części stricte biurowej, będziemy mieli swoje laboratorium badawcze. Dodatkowo, istotną kwestią jest bezpieczeństwo, zarówno pracowników, ale także dostępu do naszej technologii i informacji. Sky Tower to miejsce, gdzie zaczyna się nowa historia SatRev-u, czyli spółki, o globalnych aspiracjach, które wciela w życie – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev.

Nanosatelity produkowane przez firmę SatRev, to niewielkich rozmiarów, kilkudziesięciocentymetrowe sztuczne satelity, zbudowane w oparciu o autorski projekt platformy satelitarnej. Mimo swojej wielkości, posiadają zestaw podsystemów umożliwiający bardzo dokładną kontrolę swojej pozycji i wykonanie serii multispektralnych zdjęć powierzchni Ziemi, z pięciometrową rozdzielczością. Dzięki tego rodzaju nowoczesnej technologii można dokładnie monitorować infrastrukturę ziemską. Jej szeroki zakres wykorzystania sprawdza się w sektorze rządowym, m.in. do obserwacji przemieszczania się wojsk i uchodźców, a także w transporcie, ochronie środowiska, branży energetycznej czy rolniczej.

Miasto Wrocław także chętnie korzysta z rozwiązań SatRev, m.in. do celów rozwoju lokalnego systemu podatkowego nieruchomości.

SatRev zainwestuje także w budowę pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów, która powstanie na Dolnym Śląsku, na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej.

Wrocławska spółka jako pierwsza firma z Polski wysłała na orbitę dwa swoje satelity: STORK-4 oraz STORK-5, zaczynając tym samym proces budowy własnej konstelacji.

REKLAMA

Do 2026 roku spółka chce umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 1500 satelitów. Z czasem zespół ma zostać również powiększony o specjalistów z zakresu pozyskiwania i obsługi danych oraz osoby odpowiedzialne za relacje z klientami. Za 3-4 lata firma zamierza zatrudniać łącznie ponad 400 osób.

O inwestorze:

SatRev S.A. (dawniej SatRevolution) to polska firma z Wrocławia, założona w 2016 roku, działająca w branży kosmicznej. Dzięki pionowo zintegrowanej działalności firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów.

Jej siedziba znajduje się na terenie wrocławskiego kampusu naukowego Łukasiewicz-PORT (dawny EIT+) przy ul. Stabłowickiej 147 na Praczach Odrzańskich. Firma posiada również swoje oddziały w Wielkiej Brytanii i USA.

fot. Jakub Zazula
Materoały prasowe

Sky Tower to wielofunkcyjny obiekt zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich 95. Wieżowiec ma 212 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem we Wrocławiu i jednym z najwyższych w Polsce. Nieruchomość oferuje blisko 30 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, około 24 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej oraz 250 luksusowych apartamentów.

Budynek Sky Tower został nabyty przez Olimp Investment, spółkę kontrolowaną przez Adventum Group, za 84,27 mln euro od jej dewelopera, firmy Develia. Transakcję sfinalizowano w marcu 2022 r., w następstwie umowy wstępnej podpisanej we wrześniu 2021 r. Przedmiotem sprzedaży były wszystkie należące do grupy Develia udziały w prawie własności nieruchomości (79,55 proc.). Savills pełnił funkcję doradcy komercyjnego Adventum Group w transakcji nabycia Sky Tower.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA