Autostrada A4 wokół Gliwic będzie bezpłatna - zdecydował rząd. Wieloletnie starania gliwickiego samorządu o takie rozwiązanie kończą się sukcesem.
Rada Ministrów przyjęła w środę 30 maja po południu rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych. Komunikat informujący o tej decyzji pojawił się na internetowych stronach resortu transportu. Według nowych przepisów od piątku 1 czerwca 2012 r. nie będą pobierane opłaty za przejazd odcinkiem autostrady A4 między węzłami ,,Gliwice - Kleszczów" - ,,Gliwice - Sośnica" od motocykli oraz samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Na tym odcinku obowiązywać będzie tzw. bilet zerowy. Według ministerstwa, kierowcy zaoszczędzą dzięki temu od 10 do 16 mln zł rocznie.
- To zwieńczenie wieloletnich starań gliwickiego samorządu i regionalnych polityków o takie rozwiązanie - komentuje prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz. Władze miasta konsekwentnie od kilkunastu lat zabiegały o zwolnienie kierowców z opłat za przejazd autostradą A4 na wysokości Gliwic. Swe staranie udokumentowały nawet w liczącej ponad sto stron tzw. białej księdze. 15 maja prezydent Zygmunt Frankiewicz kolejny raz zabrał głos w tej sprawie, tym razem w formie listu otwartego do premiera Donalda Tuska. - Apeluję bezpośrednio do Pana Premiera o wywiązanie się z obietnic o wyłączeniu z opłat w ruchu lokalnym całej autostradowej obwodnicy Gliwic - od węzła ,,Gliwice - Kleszczów" do węzła ,,Gliwice - Sośnica" - głosi fragment listu.
Jak poinformował resort transportu, kierowcy korzystający z autostrady na odcinku gliwickim A4 będą korzystali z tzw. biletu zerowego. Bilet pobierany na placu poboru opłat w Żernicy i na stacjach poboru opłat w obrębie węzłów ,,Gliwice - Kleszczów", ,,Gliwice - Ostropa" i ,,Gliwice - Bojków" będzie zwalniał z opłaty, jeśli zjazd z autostrady nastąpi również w jednym z tych miejsc. Jednocześnie taki bilet umożliwi naliczenie opłaty za przejazd, gdy użytkownik skorzysta w całości z odcinka płatnego na zachód od węzła ,,Gliwice - Kleszczów".
Z biletu zerowego będą mogli skorzystać kierowcy motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Opłata będzie natomiast dotyczyć wszystkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów, bez względu na to czy będą poruszać się lokalnie po wskazanym odcinku autostrady, czy nie.
- Wprowadzenie biletu zerowego pomiędzy 4 węzłami zlokalizowanymi na terenie Gliwic to będzie krok w dobrym kierunku. Kolejnym etapem powinno być wspólne poszukiwanie rozwiązań bardziej przyjaznych dla kierowców - uważa prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
źródło: Imago PR