[śląskie] Jakie projekty transportowe do dofinansowania unijnego?

[śląskie] Jakie projekty transportowe do dofinansowania unijnego?

graviteo
REKLAMA

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął listy rankingowe projektów transportowych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Lista zbudowana jest w oparciu o jednolite w skali kraju kryteria zaproponowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej. Ranking uwzględnia zakładaną kwotę dofinansowania przedsięwzięć, przy czym w przypadku projektów o najwyższym szacowanym koszcie przyjęto ograniczenie maksymalnego wsparcia. Zakwalifikowanie projektów na listy rankingowe oznacza, że wpisują się one w przyjęte kryteria,  a ich przyszła realizacja będzie mieć kluczowy wpływ na rozwój województwa.


Na liście projektów drogowych przewidzianych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 znalazło się 20 propozycji związanych z drogami wojewódzkimi. Szacunkowa łączna kwota inwestycji to 2,61 mld zł, przy ok. 1,9 mld zł zakładanego dofinansowania.

Największe proponowane inwestycje to:

- budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik (szacunkowy koszt inwestycji ok. 560 mln zł),

- budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4 (ok. 413 mln zł),

- rozbudowa ul. Warszawskiej w Bielsku-Białej (DW942) - odcinek od węzła Komorowice do ul. Piastowskiej (ok. 276,7 mln zł). Na listę rezerwową trafiło 8 projektów.

Po przyjęciu Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Urząd Marszałkowski rozpocznie proces konsultacji dokumentu. Ostatecznie o przyznaniu dofinansowania na ścieżce pozakonkursowej zadecyduje przygotowanie projektu, w tym kompletna dokumentacja, warunkująca realizację przedsięwzięcia. 


Lista projektów drogowych proponowanych do wsparcia z poziomu krajowego w ramach Kontraktu Terytorialnego obejmuje 15 inwestycji. Należą do nich m.in. budowa autostrady A1 na odcinku województwo łódzkie - Pyrzowice (4 mld zł), budowa DTŚ Wschód etap I - w Sosnowcu i etap II - w Dąbrowie Górniczej (1,6 mld zł), budowa drogi ekspresowej S1 Pyrzowice - Bielsko-Biała (4,3 mld zł) oraz budowa drogi ekspresowej S46 między woj. opolskim a Częstochową (ok. 1,1 mld zł).

Lista projektów drogowych - obwodnic miejscowości w ciągach dróg krajowych proponowanych do realizacji z poziomu krajowego w ramach Kontraktu Terytorialnego obejmuje 7 propozycji. Największe planowane inwestycje to: obwodnice  Poręby i  Zawiercia (Siewierz - Żerkowice) na DK 78 (ok. 550 mln zł), obwodnice Kroczyc i Pradeł na DK 78 (ok. 323,4 mln zł) oraz obwodnica Raciborza na DK 45 (ok. 293,4 mln zł).

Lista projektów z zakresu linii kolejowych proponowanych do realizacji z poziomu krajowego w ramach Kontraktu Terytorialnego wskazuje na konieczność realizacji 13 inwestycji. Wśród nich największe to budowa połączenia kolejowego MPL Katowice w Pyrzowicach z miastami Aglomeracji Górnośląskiej, odcinek Katowice - Pyrzowice (szacunkowy koszt całkowity ok. 1,2 mld zł), Rewitalizacja i odbudowa linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie (331,8 mln zł) oraz Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Wisła Głębce (172,4 mln zł).

Przypominamy,  że Kontrakt Terytorialny jako umowa pomiędzy Rządem RP a Samorządem Województwa będzie przewidywał najistotniejsze inwestycje z punktu widzenia rozwoju regionu i określał źródła ich finansowania obejmujące zarówno fundusze unijne, jak i środki krajowe.

Listy są wynikiem prac Grupy roboczej ds. transportu powołanej w ramach Urzędu Marszałkowskiego. Jej zadaniem było przygotowanie rankingu w oparciu o kryteria ministerialne. Przedmiotem prac Grupy były wszystkie propozycje projektów zgłoszone w ramach konsultacji społecznych prowadzonych w toku prac nad projektem przyszłego RPO WSL oraz w ramach propozycji zgłoszonych do realizacji z poziomu krajowego.


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Piętrowiec Domaniewska 24 wznosi się na warszawskim Mokotowie
Matexi Polska z nowym projektem deweloperskim na warszawskim Mokotowie. Przy ul. Domaniewskiej powst...
W 2022 roku w centrum Wrocławia ruszy budowa dużego kompleksu biurowego
Działająca od kilkunastu lat stacja paliw BP przy ul. Swobodnej we Wrocławiu, działająca tuż obok bi...
Nakielska – Nowoczesne i eleganckie apartamenty w centrum Warszawy od PROFIT Development [FILM]
W zielonej części Woli, w sąsiedztwie czterech parków, PROFIT Development realizuje nową inwestycję...
Trwa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne [ZDJĘCIA]
Efektywne wykorzystanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków unijnych m.in. z Programu Oper...
W wakacje 2022 roku zatankujesz przy drodze S3 pomiędzy Lubinem a Polkowicami
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy stacji paliw na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Lub...
Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...