Otwarcie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Dąbrowie Górniczej

Otwarcie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Dąbrowie Górniczej

śląskie
REKLAMA

Po 2,5 roku prac budowlanych, dziś oficjalnie otwarty został nowoczesny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Uroczyste otwarcie ośrodka i symboliczne przecięcie wstęgi miało miejsce dokładnie w samo południe, u zbiegu ul. Łącznej i Swobodnej. Swój udział w uroczystościach potwierdzili m.in. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, Wojewoda Śląski oraz zagłębiowscy Parlamentarzyści.  


Budowa ośrodka, rozpoczęła się 1 października 2010 roku. Wtedy też z Dąbrowy wystartowała sztafeta biegaczy stowarzyszenia ,,Pogoria Biega", którzy zanieśli do Sejmu pierwszą w historii polskiego parlamentaryzmu petycję napisaną językiem Braille'a, dotyczącą dofinansowania z budżetu państwa budowy nowoczesnego ośrodka.


Sztafeta była jednym z elementów batalii o wsparcie dla dąbrowskiej inwestycji, która trwała od 2007 roku, kiedy to w Sejmie została złożona pierwsza poprawka do budżetu państwa, gwarantująca 20 mln zł na budowę ośrodka. Niestety żadna z poprawek składanych w ostatnich latach nie zyskała parlamentarnej większości.


- Za każdym razem mieliśmy wielkie nadzieje i ani przez moment nie traciliśmy nadziei. Podjęliśmy decyzję, że nawet jeśli nasz projekt nie uzyska dofinansowania z budżetu centralnego ośrodek i tak powstanie. Dzisiaj z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że dzięki determinacji udało nam się spełnić marzenia tych, którzy potrzebują naszej pomocy -
uważa Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

REKLAMA


Łączny koszt budowy to 63 mln zł. 10 mln, które miasto finalnie otrzymało z rezerw budżetu państwa oraz wcześniejsze 5,3 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to spore wsparcie dla miejskiego budżetu.
 
- Ktoś może powiedzieć, że 63 mln to bardzo dużo, ale nie możemy pozwolić sobie na prowizorkę, ten ośrodek musi być na miarę naszych czasów, na miarę XXI wieku - podsumowuje prezydent.


Cały kompleks zajmuje powierzchnię 5 hektarów i składa się z 3 części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy dwoma pierwszymi częściami w którym znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku jest również internat.źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA